«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. 2016 Yılında Çalınan Bitcoin’ler (BTC) Harekete Geçti!

2016 Yılında Çalınan Bitcoin’ler (BTC) Harekete Geçti!

100-milyon-dolar-calinti-bitcoin-harekete-gecti-btc

Bitfinex borsası 2016 yılında bir hack saldırısına uğradı ve hala bu saldırıda çalınan Bitcoin’lerin harekete ettiği görülüyor.

Bitcoin’ler Taşındı

Whale Alert izleme hizmetine göre, 2016 Bitfinex saldırısında çalınan yaklaşık 5 milyar dolarlık Bitcoin, bilgisayar korsanları tarafından bilinmeyen bir cüzdana taşındı. Elde edilen bilgilere göre, ilk işlem saat 4:00 UTC’de yapıldı. “uxwczt” ile biten anonim bir cüzdana toplam 383 milyon dolar değerinde Bitcoin gönderildi. Cüzdanın bir borsaya mı yoksa bir OTC platformuna mı ait olduğu henüz belirlenmedi, ancak 2016’dan beri sürekli olarak BTC gönderildiği biliniyor.

İkinci büyük işlem, bilgisayar korsanlarının daha önce 10.000 BTC daha gönderdiği aynı adrese ve tam olarak aynı miktarda fon taşımasından kısa bir süre sonra yapıldı. “Bitfinex hack cüzdanı”ndaki işlemler sayfasına göre, kötü niyetli kişiler Nisan 2021’de de benzer miktarda parayı taşımışlardı. O sırada 623 milyon dolar değerinde Bitcoin bilinmeyen bir cüzdana taşınmıştı.

Piyasayı Etkileyebilir Mi?

Bilinmeyen bir cüzdana yapılan büyük işlem, büyük olasılıkla bilgisayar korsanının USD veya başka herhangi bir fiat para birimi cinsinden para çekmesindeki son adım değil. Bitcoin ile ilgili işlem piyasasının günlük hacmi şu anda yaklaşık 1,5 trilyon dolarda (türevler dahil) kaldığından, bilgisayar korsanları tarafından taşınan 760 milyon doların piyasa üzerinde önemli bir etkisi olmaması gerekiyor.

Bilgisayar korsanlarının toplamı daha küçük parçalara ayırması durumunda, spot Bitcoin piyasası artan satış baskısının etkisini fark etmeyecek. Basın zamanında, Bitcoin hiçbir şekilde önemli bir olumsuz fiyat performansı olmadan 39.000 dolar sınırında işlem görüyor. Çalınan fonlara gelince, 20.000 BTC hala “uxwczt” cüzdanında bulunuyor.

Bir Cevap Yaz

ilayda Çolak Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *