Arama
«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. 5 Analist: Altın Fiyatında Kısa Vadede Bunlar Beklenebilir!

5 Analist: Altın Fiyatında Kısa Vadede Bunlar Beklenebilir!

5 Analist: Altın Fiyatında Kısa Vadede Bunlar Beklenebilir!

Federal Rezerv başkanının önceki seansta külçe rallisini körüklemesinin ardından, trader’ların faiz artırımı için ipuçları aradıkları ABD enflasyon verilerine dikkat etmesiyle altın fiyatları, Çarşamba günü bir haftanın en yüksek seviyesi yakınında dalgalanıyor. Analistlerin Fed’in politika duruşuna ve altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerini ve tahminlerini Kriptoburada.net okuyucuları için derledik.

Ilya Spivak’a göre Jerome Powell, sadece beklentileri karşıladı

DailyFX döviz stratejisti Ilya Spivak, “Fed Başkanı Jerome Powell’ın onay duruşması, piyasanın halihazırda aradığının ötesinde herhangi bir şahin söylem getirmedi” yorumunu yapıyor. Jerome Powell, merkez bankasının enflasyonla mücadele etmeye kararlı olduğunu ve istihdam artışını azaltmak yerine, mevcut ekonomik genişlemeyi devam ettirmek için daha yüksek politika faiz oranlarına dönüşün ve varlıklarının elden çıkarılmasının gerekli olduğunu söyledi.

Altın

Gösterge 10 yıllık faizleri geri çekildi ve dolar Jerome Powell’ın ifadesinin ardından Kasım ayından bu yana en zayıf seviyesine geriledi. Altın, yüksek enflasyona karşı bir korunma olarak kabul edilir, ancak metal, getiri sağlamayan külçeyi tutmanın fırsat maliyetini artıran yüksek faiz oranlarına karşı oldukça hassastır. Ilya Spivak, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Geçen Cuma gördüğümüz NFP raporunda, enflasyon beklenenden çok daha sıcaktı. Bu, TÜFE rakamına da yansırsa, Fed’in eninde sonunda olduğundan daha şahinleşmesi gerektiğine dair spekülasyonlar etrafında altının düşmesini beklerdim.

Ed Moya: 1.800 doların üstünde kaldıkça altın short’layanlar sinirlenecek

Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff ise, “Jerome Powell’ın beklenenden daha şahin olmaması, altın piyasasındaki boğaları biraz olsun yatıştırmış olabilir” değerlendirmesini yapıyor. Jerome Powell, politika yapıcıların hala Fed’in bilançosunu küçültme yaklaşımlarını tartıştığını ve enflasyonun hedefin çok üzerinde olduğunu ve kısıtlayıcı politikaya yakın herhangi bir duruma ‘uzun bir yol’ bulunduğunu söyledi.

Altın

OANDA aracı kurumunun kıdemli piyasa analisti Ed Moya bir notta piyasadaki durumu, “Fed Başkanı Jerome Powell’ın Fed’in bu yıl politikayı normalleştirmeye başlayacağının sinyalini vermesiyle, tahvil faizinin rallisi durdu ve bunun etkisiyle altın fiyatları yükseldi” şekilde değerlendiriyor ve yorumu yapıyor:

Altın ne kadar uzun süre 1.800 doların üzerinde kalırsa, short’lar o kadar sinirlenecek.

RJO Futures’ta kıdemli bir piyasa stratejisti olan Peter Mooses, pandemiye bağlı ekonomik belirsizliğin ve daha geniş piyasalardaki oynaklığın da güvenli liman altına yardımcı olduğunu söylüyor.

“Altının 1.830 dolar bölgesine yükselmesi için alan var”

CME Group’un ön baskılarına göre, altın vadeli işlem piyasalarında açık faiz Salı günü yaklaşık 23,6 bin kontrat artarak 8 Kasım’dan bu yana en büyük tek günlük artış oldu. Aynı doğrultuda, hacim önceki günkü düşüşü tersine çevirerek yaklaşık 15,6 bin kontrat arttı.

Altın

Piyasa analisti Pablo Piovano, altının, Salı günü açık pozisyondaki keskin artış ve hacimdeki yükseliş trendinin yeniden başlamasıyla art arda üçüncü günlük yükselişini kaydettiğini belirtiyor. Bununla birlikte analiste göre, değerli metal fiyatlarının yakın vadede 1.830 dolar bölgesine yükselmesi için alan var.

Bir Cevap Yaz

ilayda Çolak Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *