Arama
«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. 5 Analist, Altın’ın Göreceği ve İzlenecek Seviyeleri Paylaştı!

5 Analist, Altın’ın Göreceği ve İzlenecek Seviyeleri Paylaştı!

5 Analist, Altın'ın Göreceği ve İzlenecek Seviyeleri Paylaştı!

Trader’lar Aralık ayı enflasyon verilerini beklerken ve Federal Rezerv’in daha hızlı faiz artırımına yönelik bahisleri tartarken altın fiyatları, zayıf ABD doları ve Hazine faizlerinin desteğiyle Salı günü yükseldi. Analistlerin piyasa yorumları ve teknik analizlerini Kriptoburada.net okuyucuları için derledik.

“ABD enflasyonu tahmini aşarsa, sarı metal daha fazla düşebilir”

Piyasalardaki gelişmeleri değerlendiren DailyFX stratejisti Margaret Yang, “Hem ABD doları hem de 10 yıllık hazine faizlerindeki gerileme altın fiyatlarını destekliyor, ancak piyasaların bu yıl hala üç ila dört faiz artışı görmesi yukarı yönlü potansiyeli sınırlıyor” yorumunu yapıyor.

Bu arada, 10 yıllık Hazine tahvillerin faizi, neredeyse iki yılın en yüksek seviyesi olan %1,808’den yaklaşık %1,757’ye geriledi. Altın, yüksek enflasyona karşı bir korunma olarak kabul edilir, ancak değerli metal, getirisi olmayan külçeyi tutmanın fırsat maliyetin artırdığı için yükselen faizlere karşı oldukça hassastır. Goldman Sachs şimdi ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faiz oranlarını dört kez artırmasını bekliyor, bu da JP Morgan ve Deutsche Bank analistlerinin görüşüne uyuyor.

Altın

Trader’lar, politika normalleşmesinin zamanlaması ve hızı hakkında yeni ipuçları ararken, günün ilerleyen saatlerinde Fed Başkanı Jerome Powell’ın adaylık duruşmasına baktıkça, dolar bir döviz sepeti karşısında geriledi. Margaret Yang, enflasyon rakamının altın üzerindeki etkisini şu şekilde değerlendiriyor:

Piyasalar çekirdek enflasyonda yıllık %5,4 artış öngörüyor ve rakamlar bu tahmini aşarsa, doların daha da yükseldiğini ve altın fiyatlarının düştüğünü görebiliriz. Ancak enflasyonun beklentinin altına düşmesi altın için bir miktar rahatlama sağlayabilir.

Kitco Metals’in kıdemli analisti Jim Wyckoff bir notta, “Trader ve yatırımcıların riskten kaçınması bu haftanın başlarında keskin değil, ancak risk iştahları da yok” yorumunu yapıyor.

Pablo Piovano: Altın şimdi 1.830 dolarlık bölgeyi hedefliyor

Altın vadeli işlem piyasalarındaki açık faiz, önceki günlük düşüşü tersine çevirdi ve CME Group’un flaş verilerine göre Pazartesi günü yaklaşık 14,2 bin kontrat yükseldi. Bununla birlikte işlem hacmi, bu yıl içinde şimdiye kadar ilk kez yaklaşık 104,5 bin kontrat küçüldü.

Altın

Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, altın fiyatları, artan açık faizin ortasında haftaya iyimser bir ruh hali ile başladı. Bununla birlikte analist, 1.830 dolarlık bölgedeki son yüksek seviyelerde bulunan acil hedefle çok yakın vadede daha fazla kazanç olmasının olası olduğunu belirtiyor.

Altın fiyatı için izlenmesi gereken önemli seviyeler

Piyasa analisti Dhwani Mehta’nın kullandığı Technic Confluences Detector, altın fiyatının, bir saatlik SMA200, bir günlük SMA10 ve önceki dört saatlik yüksek seviyenin çakıştığı 1.807 dolar civarında yoğun bir sağlıklı direnç seviyeleri kümesine doğru ilerlediğini gösteriyor.

Analiste göre, yükseliş momentumu uzarsa, altın fiyatı bir günlük R2 pivot noktasına 1.809 dolarda meydan okuyabilir; bunun üzerinde bir haftalık Fibonacci %61,8 ve bir ayda Fibonacci %23,6’nın 1.813 dolarda birleşmesi devreye girecek. Dahası analist, alıcıların bir günlük R3 pivot noktasını 1.818 dolardan hedefleyeceklerini belirtiyor. Dhwani Mehta, teknik analizinde şu seviyelere dikkat çekiyor:

Flip tarafında, ani olumsuzluk, dört saatlik SMA100 olan 1.803 dolar ile sınırlandırılmış durumda.Bir sonraki ilgili destek, bir günlük SMA200, bir saatlik SMA100 ve bir aylık Fibonacci %38,2’nin kesiştiği nokta olan 1.801-1800 dolar civarında görülüyor. Fibonacci %38,2 bir gün 1.798 dolardan sonra altın optimistlerinin imdadına yetişecek. Boğalar için son savunma hattı 1.794 dolar olarak öngörülüyor. Bu seviyede, bir haftalık Fibonacci %23,6’sı dört saatlik SMA200 ile buluşuyor.

Altın
Technic Confluences Detector üzerindeki görünüm.
Bir Cevap Yaz

ilayda Çolak Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *