«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. ABD Fed, Rekor Enflasyon, Bitcoin ve Ethereum Atlamasıyla 75 Baz Puan Artış Daha Başlattı

ABD Fed, Rekor Enflasyon, Bitcoin ve Ethereum Atlamasıyla 75 Baz Puan Artış Daha Başlattı

snapshot.jpg
Fed Başkanı Jerome Powell. Kaynak: Bir ekran görüntüsü, Youtube/Federal Reserve

bu ABD Federal Rezervi (Fed), çoğu analistin beklediği gibi, faiz oranlarını 75 baz puan artırarak %2,25 ile %2,5 aralığına çıkardı.

“Son harcama ve üretim göstergeleri yumuşadı. Bununla birlikte, son aylarda iş kazanımları güçlüydü ve işsizlik oranı düşük kaldı. Enflasyon, pandemi ile ilgili arz ve talep dengesizliklerini, artan gıda ve enerji fiyatlarını ve daha geniş fiyat baskılarını yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor” dedi.

Açıklamanın ardından hem bitcoin (BTC) hem de ethereum (ETH) fiyatları hemen yükseldi. Duyurudan bir saat sonra, BTC %4,5 artışla 22,590 USD’ye yükselirken, ETH %5.5 artışla 1,580 USD’ye yükseldi. Hisse senetleri de yükseldi, geniş S&P 500 endeksi duyurudan bu yana %1 arttı ve gün için %2,2 yükseldi ve kilit 4.000 seviyesinin hemen üzerinde işlem gördü.

Fed Başkanı Jerome Powell düzenlediği basın toplantısında, Eylül ayında “bir sonraki toplantıda alışılmadık derecede büyük bir artış daha uygun olabilir” dedi. Ancak, oranlar daha kısıtlayıcı hale geldikçe, “artışların hızını yavaşlatmanın” uygun olacağını da sözlerine ekledi. Powell ayrıca Fed’in ileriye dönük kararlarının “verilere dayalı” olacağını defalarca açıkça belirtti ve merkez bankasının “enflasyonu %2 hedefine döndürmeye güçlü bir şekilde bağlı olduğunu” söyledi.

“Ekonomi bunu enflasyonu daha hızlı yavaşlatmaya yardımcı olabilecek cesur bir hareket olarak gördüğünden, piyasa 75 baz puanlık artışa çok olumlu tepki verdi. Kripto ekonomisi de yüksek oynaklık sayesinde hisse senetlerinin üzerinde performans göstererek yükseliyor.” Damian Scavo, algoritmik ticaret platformunun CEO’su sokak atışıe-postayla gönderilen bir yorumda söyledi.

Mikkel Mørch, Digital Asset Investment Fund İcra Direktörü ARK36piyasa katılımcılarının aslında 100 baz puandan oldukça korktuklarını ve artış mutabakatla uyumlu hale geldiğinde rahat bir nefes aldıklarını da sözlerine ekledi.

“Bir sonraki zam Eylül’e kadar gelmeyeceğinden, şu anda yukarı yönlü bir yer olabilir – ancak bu doların gücüne ve daha geniş makro ortama bağlı olacak” dedi.

Ayrıca, Mørch’e göre, Fed bir resesyona dair artan kanıtları görmezden gelir ve şahin seyrine devam ederse, bu, piyasalara Kasım ayında yapılacak ara seçimlerden önce Fed’in yön değiştireceğine güvenemeyecekleri yönünde güçlü bir sinyal olacaktır.

“Yani Eylül ayında 75 veya belki de 50 baz puanlık bir faiz artışı, muhtemelen riskli varlıklarda keskin bir satışı tetikleyecektir.”

Bu kez analistler, Fed’in faiz oranlarını Haziran ayında bir önceki Fed toplantısında olduğu gibi 75 baz puan artırmasını bekliyordu. Aynısı, türev borsası ile piyasa oyuncuları tarafından da büyük ölçüde bekleniyordu. CME‘nin FedWatch Tool, Fed’in 75 puanlık bir zam daha duyurma olasılığının %76 olduğunu belirten duyuru öncesinde.

Çarşamba günkü zam öncesinde Federal Fon oranı:

Yine de bazıları, yatırım bankasında baş ekonomist dahil JPMorgan Chase, Fed’in oranları tam bir yüzde puanı artırabileceği fikrini ortaya attı, bu modern Fed tarihindeki en büyük oran artışı. Bunun için öne sürülen argüman, ABD’de geçen ay yıllık %9.1’e ulaşan enflasyonun ehlileştirilmesine yardımcı olacağı yönünde.

Enflasyon çok yüksek olmasına rağmen, ABD’deki ekonomik büyüme soğuyor ve faiz oranlarını yükselttiği için Fed’i zor durumda bırakıyor. Wall Street Journal’ın ekonomistler arasında yaptığı bir ankete göre, ABD’de önümüzdeki 12 ayda bir resesyon olasılığı şu anda %49.

En son anket sonuçları, ekonomistlerin son aylarda ekonomide belirgin şekilde daha fazla düşüşe geçtiği anlamına geliyor. Haziran ayında, ankete katılan ekonomistlerin %44’ü önümüzdeki 12 ayda bir resesyonun muhtemel olduğunu söylerken, Ocak ayında sadece %18’i aynı şeyi söyledi.

Genel olarak kabul edilen bir durgunluk tanımına göre (üst üste iki çeyrek negatif GSYİH büyümesi), ABD zaten bir durgunluk içinde olabilir, ancak kesin olarak bilmek için Perşembe günü üç aylık GSYİH rakamlarının açıklanmasını beklememiz gerekecek.

Kripto komisyoncusu analistlerinden Marcus Sotiriou, bugünkü duyurudan önce yorum yaptı. GlobalBlokbu hafta Pazartesi ve Salı günleri kripto piyasasında görülen satışları Fed’in yapabileceklerinden korkmaya bağladı.

Sotiriou, e-postayla gönderilen bir yorumda, “Birçok piyasa katılımcısı, Federal Rezerv’in ne yapmayı planladığına dair belirsizlik olduğunda satın almamayı tercih ettiğinden, bu olay beklentisiyle satış yapmak bu ayı piyasası boyunca tipik oldu” dedi.

Fed’in beklentilere uygun olarak oranları artırması durumunda kripto piyasasında bir ralli görebileceğimizi de sözlerine ekledi, çünkü özellikle bitcoin bu yıl duyuru beklendiği gibi olduğunda oran açıklamalarından sonra rotayı tersine çevirme eğilimindeydi.

Ayrıca Singapur merkezli kripto ticaret firması bugünkü zam öncesinde yorum yaptı. QCP Sermaye bir güncellemede, 100 baz puanlık bir artışın artık “piyasa tarafından fiyatlandırıldığını” söyledi.

“Her [Fed] Bu yılki toplantı, oran kararına olumlu bir anında piyasa tepkisi gördü. Bunun için de aynısını bekliyoruz, ”diye yazdı firma. Fed Başkanı Jerome Powell’ın büyümenin yavaşlaması ve enflasyonun düşmesi durumunda merkez bankasının bir sonraki toplantısında 50 puanlık bir artışa geri döneceğini gösterebileceğini “iyi bir şans” olduğunu da sözlerine ekledi.

“Piyasalar buna olumlu tepki verecek” dediler ve bu ayı piyasası sırasında BTC ve ETH için düşük seviyelere şimdi destek görevi görecek bir “temel” olarak işaret ettiler.
____
Tepkiler:

_____
Daha fazla bilgi edin:
– Enflasyon 2022’nin Öcüsüdür
– Avrupa Merkez Bankası 11 Yıl Sonra İlk Kez Faiz Artırdı

– Pandemi, Önümüzdeki On Yılda Piyasalar İçin En Büyük Tehdit – FTX CEO’su
– Artık Enflasyon Hakkında Ne Kadar Az Anladığımızı Anlıyoruz – Fed’den Powell
– Ankete Katılan Merkez Bankası Rezerv Yöneticileri Enflasyonun ‘Geçici’ Değil, Muhtemelen Yüksek Kalacağını Söylüyor

– Bitcoin, Oran Artışlarıyla Mücadelede Ethereum, Hisse Senetlerinden Daha İyi – Rapor
– Enflasyon ‘Yumuşaklaşırken’, ‘2022’nin Arka Yarısında’ Kriptoda Bir Dip Muhtemel – VC Investor

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *