«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. ABD’li Bankacılar, Dijital Doların Bankaları Zayıflatacağını, Bunun İçin Zorlayıcı Bir Vaka Yok

ABD’li Bankacılar, Dijital Doların Bankaları Zayıflatacağını, Bunun İçin Zorlayıcı Bir Vaka Yok

adobestock-vectorfusionart-1-1.jpg
Kaynak: AdobeStock / vectorfusionart

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) sözde faydaları “belirsizdir ve gerçekleşmesi pek olası değildir” ve bunun için zorlayıcı bir durum yok, Amerikan Bankacılar Birliği (ABA) bir mektupta söyledi ABD Federal Rezervi (Besledi). Mektup ayrıca bir CBDC’nin bankaların iş modelini baltalayabileceği konusunda uyardı.

Mektupta bankacılar, bir ABD CBDC’sinin “doları dijitalleştirmek için” gerekli olmadığını, çünkü bugün dolar büyük ölçüde dijital olduğunu savundular. Bir CBDC’nin “bankacılık ve finansal sistemimizi temelden yeniden yapılandıracağını” ve vatandaşlar ile Federal Rezerv arasındaki ilişkiyi değiştireceğini ekledi.

Mektupta, “Reel ekonomide bir CBDC’yi geliştirmenin, dağıtmanın ve sürdürmenin önündeki ana politika engeli, bir CBDC’nin mevcut diğer seçeneklerden sağlanan faydalardan daha fazla fayda sağladığı zorlayıcı kullanım durumlarının olmamasıdır.”

ABA, Fed’e yazdığı mektupta şunları söyledi:

“Bir CBDC ihraç etmenin olası etkilerini değerlendirdiğimizde, CBDC’nin sözde faydalarının belirsiz olduğu ve gerçekleşme olasılığının düşük olduğu, ancak maliyetlerin gerçek ve akut olduğu ortaya çıktı.”

Ve şu sonuca varmıştır:

“Bu analize dayanarak, bugün Amerika Birleşik Devletleri’nde bir CBDC için zorlayıcı bir durum görmüyoruz.”

Bu arada, bankacıların genellikle dijital dolar olarak adlandırılan ABD CBDC’sine muhalefetinin bir başka önemli nedeni, özel banka mevduatlarına doğrudan rakip olarak hareket etmesi ve hem işletmeler hem de bireyler için kredi kullanılabilirliğini sınırlaması.

Mektupta, bir CBDC’nin perakende mevduatları özel bankalardan çekip “Federal Rezerv’deki hesaplara” çekeceği belirtildi. Bankacılar, buradan para ekonomiye geri ödünç verilemez, diye uyardı.

Bugün bireysel mevduatların banka finansmanının %71’ini oluşturduğunu belirtti ve bunu ortadan kaldırmanın “bankacılık iş modelinin ekonomisini baltalayacağını” söyledi.

ABA’dan gelen mektup, potansiyel bir ABD CBDC’sinin yararlarını ve risklerini tartışan bir Fed Ocak raporuna yanıt olarak geldi.

Geçmişte, Fed Başkanı Jerome Powell, özel stablecoin’lerin ABD’de bir CBDC ile birlikte var olmaya devam edip edemeyeceği konusunda karışık sinyaller gönderdi. Bu yıl Ocak ayında yapılan bir duruşmada Powell, özel stablecoin’lerin Fed tarafından verilen bir CBDC ile birlikte yayınlanmasını ve kullanılmasını engelleyebilecek hiçbir şey olmadığını söyledi.

Ancak geçen yıl Temmuz ayında ABD’nin bir CBDC yayınlayarak dijital varlıklara, özellikle de stablecoin’lere olan ihtiyacı ortadan kaldırabileceğini belirtti.

“Özellikle, dijital bir ABD para biriminiz olsaydı, sabit paralara ihtiyacınız olmazdı, kripto para birimlerine ihtiyacınız olmazdı – bence bu onun lehine olan en güçlü argümanlardan biri” dedi.

____

Daha fazla bilgi edin:
– CBDC: Sorun Arayışında Bir Çözüm mü?
– ABD Senatörü, Fed’in Doğrudan Tüketiciye Yönelik Bir CBDC Düzenlemesinin Yasaklanmasını Önerdi

– SWIFT ve Capgemini, Küresel CBDC Bağlantılarını Geliştirmek İçin Ekip Kurdu
– G7 Kripto Düzenlemesi İçin Zorlamaya Devam Ediyor, İşte Olan Oluyor

– CBDC Projelerine Dahil Olan Merkez Bankalarının Sayısı Bir Yılda Neredeyse İki Katına Çıktı
– Eski Merkez Bankacısı, Rusya Yaptırımlarının Daha Fazla Ülkeyi CBDC’leri Düşünmeye Yönlendirebileceğini Söyledi

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *