Birçok uzmana göre bugün, altın fiyatları için oldukça önemli bir gün. Bugün, tüm gözler ABD’deki enflasyon rakamlarında olacak. Peki, yazım sırasında 1.816 dolardan işlem gören ons altın ve 806 liradan el değiştiren gram altın bu durumdan nasıl etkilenebilir? Kriptoburada.net olarak detayları aktarıyoruz…

Altın fiyatları ABD verilerinden nasıl etkilenecek?

ABD’de açıklanacak enflasyon kararları, merakla bekleniyor. Enflasyon rakamlarının açıklanması ve ABD Merkez Bankası’nın faiz kararının piyasaları etkilediği aşikâr. Geçtiğimiz hafta altın fiyatları, enflasyon beklentileri ve Fed Başkanı Powell’ın enflasyon yorumlarının ardından yükseliş yaşadı. Bugün, Türkiye saati ile 16:30’da, ABD Aralık ayı tüketici enflasyonu açıklanacak. Bu rakam, Kasım ayında yıllık yüzde 6.8 iken Bloomberg’e göre bu ay ekonomistlerin tahminleri yüzde 7.1 civarında.

Pek çok uzman, verilerin piyasayı nasıl etkileyeceği konusunda yorumlarını aktardı. Bunlardan biri ekonomist Selçuk Geçer oldu. Geçer, Twitter’dan paylaştığı bir gönderide “Yarın kritik… ABD enflasyon geliyor… Umarım yüzde 7’nin üstüne çıkmaz…” ifadelerini kullandı.

4 Analist: Altın Fiyatı, Hafta İçinde Bu Seviyeleri Vurabilir!

Terra Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, enflasyonun yükselmeye devam etmesi durumunda Fed’in daha hızlı bir şekilde para politikasını sıkılaştıracağına dair beklentilerle altının düştüğüne dikkat çekerken Fed tutanaklarının oranları beklenenden daha erken artırmaya hazır olduğunu gösterdiğini söylüyor. Uzmanlara göre enflasyonun iyileşmemesi, geri çekilmelerde alım yapılmasına sebep oluyor.

Uzmanlar, enflasyondaki yükselişin ve istihdam verilerindeki iyileşmenin gerçekleşmesi durumunda faiz artırımının gerçekleştirilmesinin ons altın fiyatının aşağı çekilebileceğini düşünüyor. Bazılarına göre enflasyon verileri sonucunda ons altın 1.840 doların altına inerse ralli düşünceleri rafa kaldırılabilir. 1.920 dolarlık seviyenin aşılması durumunda ise daha geniş bir yükseliş hareketi beklenebilir.  Yani, enflasyonun piyasayı nasıl etkileyeceğini günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan veriler gösterecek.