«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Ankete katılan Merkez Bankası Rezerv Yöneticileri Enflasyonun ‘Geçici’ Değil, Muhtemelen Yüksek Kalacağını Söyledi

Ankete katılan Merkez Bankası Rezerv Yöneticileri Enflasyonun ‘Geçici’ Değil, Muhtemelen Yüksek Kalacağını Söyledi

adobestock-andrey-popov-1.jpeg
Kaynak: AdobeStock / Andrey Popov

Ankete katılan merkez bankası rezerv yöneticilerinin sadece %20’si enflasyonun “geçici” olacağını söylüyor. ABD Federal Rezervi (Fed) ve diğer merkez bankaları ısrarla yakın zamana kadar böyleydi. Bu arada, yöneticilerin yarısına yakını, raporun son baskısına göre enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceğini söylüyor. OMFIFKüresel Kamu Yatırımcısı raporu.

Göre Resmi Para ve Finansal Kurumlar Forumu (OMFIF)’nin raporuna göre, merkez bankalarındaki portföy yöneticileri bile merkez bankası yetkililerinin enflasyonun “geçici” olduğu mesajının arkasında durmuyor. Aynı zamanda, buna gerçekten inanıp inanmadıkları açık bir soru gibi görünüyor.

Rapora göre,

“Yaklaşık bir yıldır para politikası yapıcıları piyasaları enflasyonun geri dönüşünün geçici olduğuna ikna etmeye çalışıyorlar. Rezerv yönetimi bölümlerindeki merkez bankası muadillerinin, eğer aldılarsa, artık satın alacakları bir hat değil.”

Raporda yayınlanan anket sonuçlarına göre, merkez bankası rezerv yöneticilerinin %75’inden fazlası enflasyonun ya “sürdürülebilir şekilde yüksek” kalacağını ya da “daha oynak” olacağını söylerken, yaklaşık %50’si enflasyonun yüksek seviyelerde kalacağına inandığını söylüyor.

Bu arada, ankete katılanların sadece %20’si enflasyonun 2010-2019 arasındaki seviyeye “nispeten hızlı” döneceğini düşündüklerini söyledi.

OMFIF raporu bulguyu şu sözlerle yorumladı:

Cevaplar, rezerv yöneticilerinin “para politikasından sorumlu merkez bankacılığı benzerlerinin enflasyondaki artışı yakın zamanda bastıracak araçlara sahip olduğuna inanmadıklarını” gösteriyor.

Merkez bankası rezerv yöneticilerinin önümüzdeki 24 aydaki enflasyon beklentileri:

Kaynak: OMFIF

Bu arada, rezerv yöneticilerinin yaklaşık %90’ı enflasyonu performanslarını etkileyen en önemli üç faktörden biri olarak görüyor. Rapora göre bu, enflasyonun “önemli bir faktör olarak bile görülmediği” geçen yıla göre keskin bir değişime işaret ediyor.

Yatırımcılar bugün enflasyona aşina değil

OMFIF, okuyuculara, enflasyonun gelişmiş ülkelerde endişe konusu olarak görülmesinin üzerinden 30 yıl geçtiği göz önüne alındığında, bugün birçok yatırımcı ve politika yapıcının enflasyon konusunda çok az deneyimi olduğunu hatırlattı.

İşleri daha da kötüleştirmek için, çoğu rezerv yöneticisinin yatırım yapabileceklerini kısıtlayan yetkileri var. Raporda, bu kısıtlamaların bazılarının rezerv yöneticilerinin enflasyona karşı korunmaya yardımcı olabilecek varlıkları satın almasını engellediği için bu bir sorun haline geldi.

OMFIF, etkin riskten korunma eksikliğini göstermek için, merkez bankalarının rezerv portföylerinin ikinci en büyük bileşenini ortalama %17 ile nakitin oluşturduğuna, devlet tahvillerinin ise %50’ye yakınını oluşturduğuna dikkat çekti. Karşılaştırıldığında, geleneksel enflasyon riskinden korunma altın, portföylerin %10’undan daha azını oluşturuyor.

Rapor, altının merkez bankaları için oynadığı role ilişkin olarak, metalin rezerv yöneticileri arasında popülaritesinde hafif bir artış gördüğünü ortaya koydu. Ankete katılanların %65’i geçen yıl doğrudan fiziki altına yatırım yaptıklarını söylerken, bu yıl %71’i aynı şeyi söyledi.

Ortalama portföy bileşimi:

Kaynak: OMFIF

Rapor, çoğu rezerv yöneticisinin şu anda sorununun, reel faiz oranının – enflasyona göre ayarlandıktan sonraki faiz oranının – çoğu ülkede derinden negatif olması ve bazı yerlerde -%7 kadar düşük olması olduğunu ekledi.

Aynı zamanda OMFIF, merkez bankalarının izlediği yatırım yaklaşımında değişiklik yapmanın bazen iki yılı bulabilen yavaş bir süreç olduğuna dikkat çekti. Raporda, yüksek enflasyon ve “piyasa ortamındaki ani değişiklikler” karşısında portföy yöneticilerinin uyum sağlamakta daha zorlandığı öne sürüldü.

OMFIF, küresel olarak merkez bankacılığı ve ekonomi politikası için bağımsız bir düşünce kuruluşudur. Üyeleri arasında merkez bankaları, büyük varlık yöneticileri, devlet fonları, emeklilik planları ve bankalar bulunur. Kuruluş, Küresel Kamu Yatırımcısı raporunu yıllık olarak yayınlamaktadır.

____

Daha fazla bilgi edin:
– İncelenen 3 Hedge Fon’dan 1’ine Yakın Kripto Yatırımları Planlıyor – PwC
– Küresel Sigortacılar, Riskli Yatırım Yaklaşımı Arasında Kriptoya Yatırım Yapmaya Başladı

– Accenture, Asyalı Yatırımcılar Arasında Dijital Varlıklara Güçlü Talep, Danışmanlık Firmaları Arasında Tereddüt Görüyor
– 10 Perakende ve Kurumsal Yatırımcıdan 7’si Daha Fazla Kripto Satın Almayı Planlıyor, Bitstamp Anketi Bulguları

– Ankete Katılan Düşük Gelirli Bireylerin %40’ı Bitcoin Kullanmak İstiyor – Para Kazanmamak
– Yedi Zengin İnsandan Biri Artık ‘Dijital Varlıklara’ Sahip – Anket

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *