«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Apple akıllı telefon pazarında yine lider!

Apple akıllı telefon pazarında yine lider!

app

 Akıllı telefon pazarı küresel çip krizi nedeniyle düz bir çizgide seyrederken, Apple gerilemesine rağmen liderliği ele geçirmeyi başardı. Samsung, pazardaki hakimiyetini yavaş yavaş kaybediyor.

Akıllı telefon pazarının liderliğini yıllardır sürdüren Samsung, özellikle son iki yıldır beklentilerin altında kalan satışları nedeniyle yerini Apple’a bırakmak üzere. Geçen yılın son çeyreğinde ilk kez pazar liderliğini yakalayan Apple, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde de yerini geri aldı.

Apple dördüncü çeyrekte lider

iPhone 12 satışları sayesinde 2020’nin son çeyreğinde ilk kez akıllı telefon pazarının lideri olan Apple, geçen yıl chip krizi nedeniyle üçüncü sıraya geriledi. Daha sonra şirket yeniden hızlandı ve geçen yılın son çeyreğinde tekrar lider oldu.

Canalys raporuna göre Apple, son çeyrekte yüzde 22 pazar payı ile liderliği aldı. Bunda iPhone 13 satışları önemli rol oynadı. Samsung da payını yüzde 20’ye çıkardı ama liderlik için yeterli olmadı. Xiaomi yüzde 12, Oppo yüzde 9 ve Vivo yüzde 8’e sahip. Ülke olarak Çin’in lider olduğunu söyleyebiliriz.

Çip krizi nedeniyle genel pazarda yüzde 1 civarında bir artış oldu. Bu yılın ortalarına doğru krizde bir gevşeme bekleniyor. Bunun üretime ve satışa olumlu bir etkisi olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Bir Cevap Yaz

ilayda Çolak Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *