«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Bankacılık Devleri Goldman Sachs ve Commerzbank Kriptoya Yönelik Yeni Adımlar Atıyor

Bankacılık Devleri Goldman Sachs ve Commerzbank Kriptoya Yönelik Yeni Adımlar Atıyor

adobestock-305458590-editorial.jpg
Kaynak: Adobe/Comofoto

Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs CEO ve kripto borsası arasında özel bir toplantı yaparak kripto endüstrisine doğru bir adım daha atıyor FTXkurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried. Bu arada Alman bankası Commerzbank Ayrıca, bu yılın başlarında bir kripto lisansı başvurusunda bulunduktan sonra kripto teklifini güçlendiriyor gibi görünüyor.

Sam Bankman-Fried ve Goldman Sachs’ın CEO’su David Solomon arasındaki toplantının, Goldman’ın FTX için gelecekteki fonlama turları ve borsanın potansiyel halka arzı konusunda tavsiyede bulunup bulunamayacağına odaklandığı bildirildi.

Özellikle Goldman Sachs CEO’su, FTX’e ABD düzenleyicileri ile yapılan görüşmelerde tavsiyede bulunmayı teklif etti. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) türev piyasasını denetler. Teklif, FTX’in Mart ayında CFTC’ye, Goldman Sachs gibi geleneksel aracılar olmadan doğrudan kripto türevlerini satmasına ve ödemesine izin verecek bir teklif sunmasının ardından geldi.

Goldman Sachs’ın CEO’su David Solomon arasındaki görüşmenin haberi ilk kez Perşembe günü Financial Times tarafından “konuya aşina olan kişiler” tarafından bildirildi.

İnsanlara göre, toplantı “Karayipler’de” yapıldı. Geçen yıl FTX, küresel merkezini Hong Kong’dan Karayipler ülkesi Bahamalar’a taşıdı ve Bankman-Fried, ada ülkesini “ilerici, ileriye dönük” kripto düzenlemeleri için övdü.

Commerzbank, Alman kripto lisansı için başvurdu

Bu arada, Alman bankacılık devi Commerzbank bu yılın başlarında ülkenin mali düzenleyicisinden bir “kripto saklama lisansı” için başvurdu. BaFinyerel haber kuruluşu Börsen-Zeitung geçen hafta bildirdi.

Commerzbank lisansı güvence altına alabilirse, ülkede dijital varlıkların benimsenmesine yönelik ciddi bir adım atan ilk banka olacak.

Rapora göre, lisans için en az 25 başvuru düzenleyicinin kararını bekliyor. Commerzbank’a bir lisansın ne zaman verilebileceği belirsizliğini koruyor.

Commerzbank’ın son hamlesi, geçen yıl Aralık ayında bankanın kripto ile ilgili projeler üzerinde “yoğun bir şekilde” çalıştığının bildirilmesinden sonra geldi.

‘Geleneksel bankacılıkta bir yarış’

Kripto hedge fonunun yönetici direktörü Mikkel Morch’a göre ARK36bankacılık devlerinin hamleleri, son zamanlarda bankaların bunun mümkün olduğu ülkelerde kripto benimseme yönünde adımlar attığına dair birkaç rapordan sadece ikisi.

“Geçen hafta böyle bir başvuru Portekiz’deki bir banka tarafından yapıldı. Şimdi, Almanya’nın en büyük bankalarından biri kripto saklama ve takas hizmetleri sunmak istiyor. Geleneksel ve büyük bankaların çok yakın zamana kadar kriptoları rekabet olarak gördüğü ve ondan kaçındığı yerlerde, şimdi bankacılık alanındaki en muhafazakar oyuncuların bazılarında bile benimsendiğini görmeye başlıyoruz” dedi. Cryptonews.com.

Hareketlerin, bir yargı bölgesinde kripto sunan ilk banka olarak “geleneksel bankacılık alanında rekabet avantajı elde etmek için bir yarışın başlangıcı” olarak görülebileceğini de sözlerine ekledi.

Morch, “Kaçınılmaz olarak, bu yalnızca kriptonun ana finansal hizmet olarak benimsenmesini hızlandıracak” dedi ve ekledi: “[…] ayrıca, tüm bankacılık müşterisi yelpazesinde buna olan talebin, daha önce kriptoya düşman olan varlıkları rotayı tamamen değiştirmeye zorlayacak kadar yüksek olduğunu gösteriyor.”
____
Daha fazla bilgi edin:
– Güney Kore Bankası Shinhan, Ulusun İlk Kurumsal Kripto-Fiat Hesabını Başlattı
– DeFi ve Blockchain ‘Gerçektir’ – JPMorgan CEO’su

– DBS, Perakende Yatırımcılar için Kripto Borsası Başlatma Planlarını Geri Çekti, Düzenleyici ‘Çevre’ Endişelerini Belirtti
– İsrail Bankası Leumi Bitcoin, Ethereum Ticaretini Etkinleştiriyor

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *