«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Bir Dolandırıcının Cüzdanını Barındıran Kripto Borsası, Mağdurun Kayıplarından ‘Sorumlu Değil’, Mahkeme Kuralları

Bir Dolandırıcının Cüzdanını Barındıran Kripto Borsası, Mağdurun Kayıplarından ‘Sorumlu Değil’, Mahkeme Kuralları

5a37f61b64.jpg
Kaynak: Adobe/Maksim Kabakou

Güney Koreli bir yargıç, kurbanlarının paralarını platformuna aktaran bir sesli kimlik avı dolandırıcılığı çetesinin eylemlerinden yerel bir kripto borsasının sorumlu olmadığına karar verdi.

Newsis’in haberine göre, yasal gerekçelerle adı sadece ‘B’ olan bir kişi, bir dolandırıcılık şebekesinin kurbanı olduğunu iddia etti. Dava, Seul Merkez Bölge Mahkemesi Sivil Uzlaşma Bölümünde görüldü.

B’nin avukatları, B’nin ve en az 10 diğer müdahil davacının bir sesli kimlik avı dolandırıcılığının kurbanı olduğunu ve bu sayede dolandırıcıların, halkanın cüzdanına bozuk para göndermeleri için hedefleri ikna etmeyi başardıklarını açıkladı. Cüzdan (isimsiz) borsada barındırıldı.

Fonlar daha sonra borsa platformundan taşındı.

Çemberin üyeleri savcılar, finans kurumlarından personel, tasarruf bankası çalışanları ve kredi kartı şirketi temsilcileri olarak çeşitli pozlar verdi.

Dolandırıcılık ortaya çıktığında, yüzüğün cüzdanı askıya alındı, sesli kimlik avı bağlantıları olan bir hesap olarak işaretlendi – cüzdandaki tüm para yatırma ve çekme işlemleri durduruldu.

Ancak B ve diğer mağdurlar, borsanın kendilerine zararları tazmin etmesi gerektiğini savundu. Borsanın cüzdanı “yönetmediğini ve denetleyemediğini” iddia ettiler. Kurbanların avukatları, borsanın yüzüğün sistemini kötüye kullanmasına izin verdiğini iddia etti.

Borsa, cüzdanda tutulan tüm fonların geri çekildiğini, yani geri dönecek bir şey kalmadığını iddia ederek suçlamaları reddetti. Ayrıca gerekli tüm protokolleri takip ettiği için zararlardan sorumlu olmadığını iddia etti.

Mahkeme, borsanın mağdurlara talep ettiklerini ödeme yükümlülüğünün bulunmadığına karar verdi. Ayrıca borsanın konuyla ilgili “ağır ihmal” yaptığına “inanmanın zor” olduğunu da belirtti.

Mahkeme başkanının şu sözleri aktarıldı:

“Sesli kimlik avı dolandırıcılarının kötüye kullandığı [the exchange’s] iş modeli. buna inanmak zor [the exchange] iş modelini sesli kimlik avı dolandırıcılığına katılmak veya teşvik etmek amacıyla benimsemiştir.”

Güney Kore yasalarına göre taraflar, kararın verilmesinden sonraki iki hafta içinde Yüksek Mahkemede hukuk mahkemesi davalarına itiraz edebilirler.

____

Daha fazla bilgi edin:
– SIM Takasları, Güney Kore’de Kriptoyla İlgili Diğer Suçlar Artacak, SK Diyor
– Web 3 Hackerları Daha Akıllı Oluyor: İşte Nasıl Güvende Kalınır?

– MetaMask, Kripto Dolandırıcılığı ve Kimlik Avı Kurbanlarının Dolandırıcılara Karşı Yasal İşlem Yapmasına Yardımcı Olmayı Amaçlıyor
– İşte Trezor Saldırıya Uğradığında Kimlik Avına Karşı Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

– Flört Uygulaması Dolandırıcılığında 87K USD Değerinde Kripto Çalan Kadın 5 Yıl Hapis Cezası Aldı
– Rusya’da Kriptoyla İlgili Ceza Davaları Yıldan Yıla %40 Artıyor

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *