«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Bitcoin 33.000 USD’nin Altında Kayıyor, Analistler Olası Alt Noktayı Arıyor

Bitcoin 33.000 USD’nin Altında Kayıyor, Analistler Olası Alt Noktayı Arıyor

adobestock-220381816-min.jpg
Kaynak: Adobe/EVERST

Bitcoin (BTC), bir numaralı kripto para biriminin 32.000 USD seviyesine ulaşmasıyla geçen yazdan bu yana en düşük seviyesine düştü. Pazartesi günü yaşanan çöküş, düşen hisse senedi fiyatları ve terraUSD’nin (UST) dolar kurunu kaybedebileceği korkularının yol açtığı daha geniş kripto piyasasının hafta sonu boyunca satılmasıyla geldi. Bu arada, birkaç analist 30 bin altı bölgede olası diplere işaret etti.

Pazartesi günü saat 13:40 UTC’de BTC son 24 saatte neredeyse %5 ve son 7 gün içinde %14 düşüşle 32.974 USD’ye geriledi. Bu arada, ikinci en büyük kripto para birimi olan ethereum (ETH) gün için yaklaşık %6 ve hafta için %15 düşüşle 2.410 USD’ye geriledi.

Bitcoin fiyatındaki düşüş, Ocak ayı sonlarında BTC için destek işlevi gören 33.000 USD seviyesinin kırıldığı anlamına geliyor. Sonuç olarak, Pazartesi günü BTC, fiyatın 30.000 USD seviyesinin hemen altına dokunduğu geçen yıl Temmuz’dan bu yana en düşük fiyatını gördü.

Geçen yıl 10 Kasım’da görülen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 USD’den BTC şimdi yaklaşık %52 düştü.

BTC/USD yıldan bugüne

Kaynak: TradingView

Kripto satışları, geleneksel piyasadaki yatırımcılar arasındaki hissiyatın hafta sonundan önce düşüşe geçmesiyle geldi ve geniş S&P 500 hisse senedi endeksi Perşembe günü %3’e yakın ve Cuma günü %0,6 daha kaybetti. Pazartesi günü, Japon Nikkei 225 endeksi satışların devam etmesiyle %2,55 düşüşle kapandı.

Bu arada, bitcoin satışları, Terra’daki (LUNA) UST istikrarlı parasının kaderine ilişkin korkulardan dolayı daha da kötüleşmiş olabilir. Kısmen BTC tarafından desteklenen kripto para, hafta sonu geçici olarak sabit değerini kaybetti. Olay yol açtı Luna Vakfı Muhafızı sabiti sabitlemek amacıyla bir ticaret firmasına BTC ödünç vermek.

Yükselen tasfiyeler

gelen verilere göre bozuk para bardağıbitcoin piyasasında kaldıraçlı uzun pozisyonların tasfiyesi, son günlerde satışların yoğunlaşmasıyla önemli ölçüde arttı.

Geçen hafta Perşembe günü, UTC saatiyle öğleden gece yarısına kadar olan 12 saat boyunca borsalarda 161 milyon ABD dolarından fazla bitcoin tasfiye edildi. Bu arada, 66,5 milyon USD Pazartesi günü gece yarısı ile öğlen UTC arasında tasfiye edildi.

Kaynak: Coinglass

24 bin USD’ye geçiş “tamamen mümkün”

Bitcoin analisti Dylan LeClair, piyasadaki keskin hareketler hakkında yorumda bulundu. yazdı Twitter’da, BTC’nin gerçekleşen fiyatına düşmesinin – ki bunun 24.300 USD’de olduğunu – “tamamen mümkün ve ayı piyasası döngülerinde önceki piyasa dipleriyle tutarlı” olduğunu söyledi.

Analist, Bitcoin için bir başka popüler zincir üstü gösterge olan bitcoin gerçekleşen fiyatının da “yeşil bölgede” olarak 24.000 USD seviyesine işaret ettiğini ekledi.

Kaynak: Dylan LeClair / Twitter

LeClair, piyasa değerinin gerçekleşen değere (MVRV) de benzer bir fiyata işaret ettiğini ekledi ve “Gerçekleşen fiyatın/altındaki düşüşler tarihsel olarak bir kapitülasyon tarzı ayı piyasasının dipte (veya yakın) olduğuna işaret etti” dedi.

Uzatma döngüleri teorisi “ölü”

Bu arada, bitcoin fiyatı için ‘uzatma döngüleri’ teorisiyle tanınan bir analist olan Benjamin Cowen, dedim bu hafta sonu ilk kez teori “ölü” oldu.

“Ayı piyasası aylardır burada ve muhtemelen bir süre daha öfkelenmeye devam edecek. Bunun bir makro dip sinyali olduğunu umalım, ama öyle olduğunu düşünmüyorum” diye yazdı Cowen. BTC geçen yılın yazından itibaren en düşük seviyelere dönse bile bunun “yeni bir döngü gibi hissedeceğini” ekledi.

Cowen’den gelen açıklama hakkında yorum yapan Reddit’teki kripto topluluğunun üyeleri, teoriyi beğendiklerini çünkü bir varlığın piyasa değeri arttıkça daha küçük hamleler yapmasının “mantıklı olduğunu” söyledi. Diğerleri, Cowen’in “kesinlikle […] En son boğa döngüsünün bittiği konusunda haklılar” diyerek, enflasyonda bir zirvenin ABD Federal Rezervi daha gevşek bir para politikasına dönmek, yine kripto fiyatlarını körüklemek.

Cowen’in bitcoin için piyasa döngülerini uzatma teorisi, madeni para geçen yılın sonlarında tüm zamanların en yüksek seviyesinden düşmeye başladıktan sonra popüler hale geldi ve birçok boğa madalyonun yakında yükseliş trendine devam edeceğini savunuyor.

Ayı grafiği, zincir üzerinde “inanılmaz derecede yükseliş” temelleri

Bitcoin piyasasının genel durumu hakkında yorum yapan dijital varlık komisyoncusu GlobalBlok analist Marcus Sotiriou Pazartesi günü e-postayla gönderilen bir yorumda, grafiğin artık teknik analiz perspektifinden düşüş eğiliminde olduğunu söyledi.

Analist, yine de BTC’nin 16 aydır yürürlükte olan bir ticaret aralığının alt ucuna yaklaşmasıyla birlikte 28.000 ila 32.000 USD seviyesinin BTC’de yeni uzun vadeli pozisyonlar almak için “iyi bir bölge” olabileceğini söyledi.

Sotiriou, bir yıl içinde hareket etmeyen BTC yüzdesinde tüm zamanların en yüksek seviyesine işaret ederek, BTC için zincir içi metriklerin “inanılmaz derecede yükselişini” sürdürdüğünü de sözlerine ekledi. Analist, “Bu, uzun vadeli HODLer olan Bitcoin sahiplerinin oranının arttığını gösteriyor, bu da kısa vadeli sahiplerin uzun vadeli mahkumiyete sahip olanlara satış yaptığını gösterdiği için olumlu” dedi.

____

Daha fazla bilgi edin:
– Bitcoin, Luna Satın Almasına Rağmen Satışları Genişletiyor, Güçlü Zincir Verileri
– Kısa Vadeli Rahatlama Bitcoin Rallisi ‘İyimser’ Powell’ın Ardından Olabilir, Büyük Dip Olabilir – Analistler

– ‘Şaşırtıcı Bir Şekilde Sağlam’ Bitcoin, Piyasa Bir Sonraki Fed Hareketini Beklerken Düşüyor
– Bitcoin Sarsılmaya Devam Ederken, Arthur Hayes 1 Milyon ABD Doları BTC Tahmininden Oluşan Koroya Katılıyor ve ‘Kıyamet Döngüsü’ Uyarısında Bulunuyor

– Bitcoin 2022 Panelistleri, Oranlar Arttıkça Daha Düşük Bitcoin Fiyatlarına Zihinsel Olarak Hazır Olun
– Fed Duraksadığında, Bitcoin ‘Aya Gidiyor’ Diyor Novogratz

– 2022 için Bitcoin Fiyat Tahmini, Şimdi 80K USD’nin Üzerinde ‘Yalnızca’ Kırılma Olarak Bir Kez Daha Düştü
– 2022 için Ethereum Fiyat Hedefi Tekrar Kesildi, Ancak Yeni Yüksekler Hala Oyunda – Anket

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *