«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin Rezerv Para Birimi Olsaydı Değeri Ne Olurdu? – İşte Şaşırtan Analiz

Bitcoin Rezerv Para Birimi Olsaydı Değeri Ne Olurdu? – İşte Şaşırtan Analiz

Digital-Currency-Vs.-Cryptocurrency-–-CoinMetro-min-scaled-1

2022 yılı Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto para sahipleri için oldukça dalgalı bir yıl oldu ancak bu dalgalı fiyat hareketlerinin sonunda ışık olabilir.

Yatırım firması VanEck‘e göre, Bitcoin (BTC) yalnızca altından iki kat daha fazla değer kazanmakla kalmayacak, aynı zamanda küresel rezerv varlığı olarak sona ermesi durumunda 4.8 milyon dolarlık değere yükselecek.

Bu hedef oldukça yüksek ve hatta uçuk gibi görünse de teknik olarak pek de imkansız değil çünkü BTC’nin geçmişte hiç beklenmedik bir zaman diliminde hiç beklenmedik yükselişler kaydettiğine şahit olmuştuk.

VanEck yetkililerinden Eric Fine ve Natalia Gurushina tarafından yayınlanan analiz, herhangi birinin küresel para birimi kontrolleri için bir destek olarak kullanılması durumunda, altın ve Bitcoin için olası fiyat kaymalarını gün ışığına çıkardı.

Bu iddiada büyük bir “eğer” formatında kurgulanmış olsa da Çin Yuanı’nı yarışta önemli bir rakip olarak görüyor. Dolar veya Euro kadar yaygın olarak kullanılmasa da Yuan’ın hızla değer kazandığını belirtmekte fayda var. Bu da onu küresel ekonomide önemli bir oyuncu haline getiriyor.

Yuan, baskın para birimi haline geldiği Asya piyasalarında bir öneme sahip. Bu durum, Çin’in bölge üzerinde çok daha fazla kontrol sağlamasına yardımcı oluyor ve onu küresel sahnede önemli bir oyuncu yapıyor. Asya büyümeye devam ettikçe Yuan sadece daha önemli hale gelecek.

Altın ve Bitcoin Fiyatı için Tahminler Şaşırttı

VanEck’in analistleri, raporlarında basit bir soruyu yanıtlamak için yola çıktılar: “Bitcoin, küresel rezerv para birimi haline gelirse değeri ne olurdu?” Bu soruyu cevaplamak için önce Bitcoin’in “küresel” fiyatını hesaplamaları gerekiyordu. Bu, toplam BTC arzını alıp toplam küresel para arzına (M2) bölerek yapıldı. Sonuçlar ‘dramatik’ti. Bitcoin küresel rezerv para birimi olsaydı, fiyatı 1,3 milyon ila 4,8 milyon dolar arasında değişirdi.

VanEck, Bitcoin gibi altının da sınırlı bir arzı olduğu göz önüne alındığında, altın için ons başına potansiyel fiyatlara ulaşmak için aynı konsepti uyguladıklarını belirtti.

Sonuç olarak, altın ve Bitcoin için yukarı yönlü potansiyel olarak dramatik. Spesifik olarak metod, altın fiyatlarının ons başına yaklaşık 31.000 dolar olduğunu belirtti.

VanEck’in raporu ayrıca, M2 değerlendirmesine göre BTC’nin BTC başına fiyatının, BTC’nin küresel rezerv varlık olmayı başarması durumunda madeni para başına 4,8 milyon dolarlık bir fiyat önerdiğini belirtiyor. Altın için fiyat %230’dan fazla artışla 105.000 dolar/oz civarındadır.

Rapora göre, küresel rezerv sistemi, Moskova’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından uygulanan yaptırımların ardından önemli ölçüde değişmiş olabilir. Hatırlarsanız Rusya geçen hafta petrol ve gaz ihracatı için BTC’yi kabul etmeyi düşündüğünü belirtmişti.

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *