«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin’de Bir Sonraki Halvinge Kadar Ayı Piyasası Mı Yaşanacak? 4 Yıllık Döngüler Devam Edecek Mi?

Bitcoin’de Bir Sonraki Halvinge Kadar Ayı Piyasası Mı Yaşanacak? 4 Yıllık Döngüler Devam Edecek Mi?

i - 2022-03-21T192520.057

Bitcoin‘de ayı ve boğa piyasalarının başlangıcında halving önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle yatırımcılar 4 yıllık döngülere göre pozisyon alabiliyor.

4 yıllık döngüler Bitcoin’deki halving (yarılanma) sürelerinin öncesini ve sonrasını kapsayan uzun bir süreç. Bir önceki halving Mayıs 2020’de gerçekleşti ve 2020’nin sonu ve 2021’de büyük bir boğa piyasası yaşandı.

Bir sonraki halvingin gerçekleşmesine 724 gün var. Bu da 2024 yılına kadar ara yükselişler olsa da gerçek bir boğa yaşanacağına dair beklentileri baskılıyor.

“4 Yıllık Döngü Evresi Bitti”

Analist Willy Woo Bitcoin‘de 4 yıllık döngülerin artık yaşanmayacağını düşündüğünü ifade ederek bir paylaşım yaptı.

Ekim 2021’de yaptığı paylaşıma atıf yapan analist 4 yıllık döngü tezinin sona erdiğini 2019 yılındaki dipten sonra 3 boğa ve bir ayı piyasası yaşandığını belirtti.

Geçmişte 4 yıllık döngülerle tahmin edilebilir bir yükseliş sergileyen Bitcoin’in artık karmaşık bir ekosistemde doygunluğa ulaşana kadar öngörülemez bir yükseliş evresine girdiğini belirtti.

Grafiğe baktığımızda analist daha kısa vadeli ayı ve boğa piyasaları ile Bitcoin’in yükseliş trendini devam ettireceğini düşünüyor.

Halving Nedir?

Basit bir anlatımla Bitcoin madencileri her 1 blok (yaklaşık 10 dakikada 1 gerçekleşir) işlem yaptıklarında ödül olarak belli bir miktar Bitcoin kazanırlar. Bu kazanılan Bitcoin ilk defa üretilmiş Bitcoinler olur ve madencilere ödül olarak verilir. Böylece madenciler hem ağdaki işlemleri (transferleri ve doğrulamaları) yaparlar hem de yeni Bitcoinler üretirler.

Üretilen bu Bitcoin oranının yarı oranında azalmasına yani madencilere verilen ödülün yarı yarıya düşmesi durumuna halving (yarılanma) denir.

Şuan da her 10 dakikada bir 6,25 Bitcoin çıkarılıyor. 4 yıl sonra çıkarılan Bitcoin sayısı 3,125’e düşecek.

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *