«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin’de yarılanma döngülerinin etkisi giderek azalıyor mu?

Bitcoin’de yarılanma döngülerinin etkisi giderek azalıyor mu?

i (75)

Bazı kripto para analistleri Bitcoin’in dört yılda bir gerçekleşen halving (yarılanma) döngüsünün değiştiğine inanıyor. Analistlere göre yarılanmanın etkisi gelecekte azalmaya devam edebilir.

Yarılanma daha önce 3 kere gerçekleşti, dördüncüsü ise 5 Mayıs 2024’te yapılacak ve madencilik ödülleri 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşecek. Daha önce gerçekleşen yarılanmalar sonrasında Bitcoin’de ve altcoinlerde büyük ralliler gerçekleşmişti.

Santiment’ten Alerzio, Bitcoin’in 50.000 dolarlık büyük direnci kırmasını ve bu seviye üzerinde istikrarlı bir şekilde tutunabilmesini şöyle yorumladı:

“Fiyat bu seviyenin üzerinde istikrar kazanırsa, ‘Bu döngü diğerlerinden farklıdır’ argümanına daha fazla itibar göstermeliyiz.”

Bugüne kadar, Bitcoin yarılanmalarından sonra genellikle fiyatta yükselmeler meydana geldi. Santiment, her yarılanmadan sonra, ağdaki aktivitenin arttığı ve fiyatın tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı bir boğa piyasasının başladığını gösteriyor. Bu model, Mayıs 2020’deki en son yarılanmanın ardından da meydana geldi.

Genellikle iki yarılanma arasında ani rallilerin ardından fiyatların düşüşe geçtiği bir düşüş dönemi de görülüyor. Bunun henüz 2020 halvinginden sonra olmaması, analistlerin Bitcoin bu döngüden uzaklaşıyor düşüncesine itiyor.

Analist Willy Woo, yakın zamanda diğer analistleri destekleyici yorumlar yaptı. Woo’ya göre dört yıllık döngüler artık olmayacak:

“Muhtemelen son döngünün ilk işaretlerini görüyoruz. 2019’un en düşük seviyesinden bu yana, nispeten 3 kere ara yükselişler ve ayı piyasası ortaya çıktı.

Başka bir deyişle: Artık dört yıllık döngüler olmayacak.“

Woo, daha öngörülemeyen ve arz ile talep arasındaki karmaşık etkileşimin egemen olduğu yeni bir tür döngü göreceğimizi düşünüyor.

Philip Swift ise Bitcoin’in dört yıllık döngüsünün yalnızca kırıldığına değil, bu değişimin oldukça uzun bir süredir devam ettiğine inanıyor:

“Bence Bitcoin’in dört yıllık döngüleri ortadan kaybolalı çok oldu.”

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *