«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Bukele, Bitcoin Şehir Planlarını Sergiliyor ve Stark Uyarısının Ortasında ‘BTC Dip’ini Satın Aldı’

Bukele, Bitcoin Şehir Planlarını Sergiliyor ve Stark Uyarısının Ortasında ‘BTC Dip’ini Satın Aldı’

nayib-bukele-twitter-1-1.jpg
Kaynak: Nayib Bukele / Twitter

Bitcoin (BTC) ile ilgili her şeyde haftalarca sessiz kaldıktan sonra, El Salvador’un açık sözlü Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, hükümetinin 15,4 milyon ABD doları değerinde BTC satın aldığını duyurmak ve Bitcoin City için planlarını sergilemek için Twitter’a gitti. Bununla birlikte, eski bir merkez bankası başkanının Bukele’nin şehrin inşaatını bir bitcoin tahvil ihracı ile finanse etme planlarına karşı çıkmasıyla muhalefet sesleri uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

Daha önce bildirildiği gibi, birçok gözlemci, hükümetin Mart ayı ortasındaki kendi son tarihini kaçırmasından sonra tahvil ihracının yapılmayacağını iddia etti. Hükümet bu tür iddiaları yalanladı. Bununla birlikte, yılın büyük bir bölümünde Bukele – genellikle BTC ile ilgili her şey hakkında çok aktif ve vokal – bitcoin ile ilgili konularda sessiz kaldı, bunun yerine çoğunlukla hükümetinin pandilla sokak çeteleriyle savaşı hakkında tweet attı.

Bukele, hükümetinin “düşüşü satın aldığını” – “ortalama 30,744 USD” fiyatla BTC 500 satın aldığını duyurduğunda, son saatlerde her şey değişti. Bitcoin fiyatları, Başkan hamlesini yaptığından bu yana sadece hafif toparlanmalarla birlikte 30.000 USD yakınında durmaya devam etti. Salı günü saat 07:14 UTC’de günde %5 ve haftada %16,5 düşüşle 32.094 USD’den işlem görüyor.

Satın alma, El Salvador’un 2.300 BTC’nin (73,8 milyon ABD Doları) üzerinde bitcoin rezervine sahip olduğu anlamına geliyor, ancak satın almaları detaylandıran resmi bir hükümet kaydı yapılmadı – ve Bukele’nin konuyla ilgili tweet’leri, hükümetten konuyla ilgili tek iletişim.

Bukele ayrıca, şu anda jeotermal enerji kullanarak BTC madenciliği yapmak için kullanılan bir yanardağın eteğinde inşa edilen şehrin altın renkli 3 boyutlu bir modelinin bir dizi görüntüsünü yayınladı.

Tamamlanmış Bitcoin Şehri’nin gece nasıl görüneceğini ve yanardağın zirvesine yakın bir izleme platformu veya geçit gibi görünen şeyi gösteren iki işlenmiş görüntü yayınlamak için geri döndü.

CEO’su Francis Pouliot, Boğa Bitcoingelişmelere karanlık bir bakış attı, görüş Projenin devam edeceğine “bazı insanların gerçekten inanması kesinlikle delilik”ti.

Bu arada, eski merkez bankası başkanı Carlos Acevedo, El Salvador Merkez Rezerv Bankasıbir Salvadorlu televizyon kanalına hükümetin tahvil ihraç etme “ümidinin” “zaten sönmüş” olduğunu söyledi.

ElSalvador.com’a göre Acevedo, hükümetin gelecek yıl Ocak ayında (geleneksel) bir tahvilin süresinin dolacağı 800 milyon dolarlık bir faturaya işaret etti. Acevedo, bir Uluslararası Para Fonu (IMF) yardım paketi artık böyle bir desteğe “kapı kapalı” olarak masadan kalkmıştı.

Eski merkez bankası başkanı, defterleri dengeleme konusundaki çetrefilli meselenin, hükümete kamu maliyesini “yeniden yapılandırmaktan” ve Salvador emeklilik fonlarını kamulaştırmaktan başka seçenek bırakmayacağını belirtti.

Bu, bir süredir, özellikle de aşağıdaki gibi kurumlar olarak, “ekonomistlerin ve hukukçuların uyardığı bir şey”dir. Moody’s El Salvador için kredi puanlarını aşağı doğru ayarladı.

Geçen hafta Moody’s ülkenin kredi notunu Caa1’den Caa3’e düşürdü ve devletin kamu tasarruflarını “likidite sağlamak” için kullanma olasılığının olduğu konusunda uyardı ve Bukele’nin planlarıyla ilgili “bilgi eksikliği”ni kınadı.

Acevedo ayrıca Bukele’ye ve hükümetinin “kamu harcamalarında şeffaflık eksikliğine” de değindi, bunun uluslararası kurumları yabancılaştırdığını iddia etti. Ayrıca BTC’nin yüksek fiyatlara ulaştığından beri değerinin %50’sini kaybettiğini ve bunun Salvador ekonomisine daha fazla zarar vereceğini iddia etti.

____

Daha fazla bilgi edin:
– El Salvador Maliye Bakanı: BTC Tahvillerini Çıkarmadan Önce Bitcoin Fiyatının Yükselmesini Bekliyoruz
– Finansal Piyasalar Bitcoin Destekli Tahvillere Hazır Değil – MicroStrategy CEO’su

– IMF Anlaşması ‘Ölü’ ve Bitcoin Tahvil İhracı Öyle mi, İddia Bukele Eleştirmenleri
– Gangland Crackdown Korkunç Bir Dönüş Alırken Bukele Miami Bitcoin Konferansına Dönüyor

– El Salvador’da Her 10 Kişiden 2’si Hâlâ Hükümetin Chivo Bitcoin Uygulamasını Kullanıyor – Anket
– Bitcoin Şehri: Bağımsız Şehirler Yaratmaya Yönelik Özgürlükçü Girişimlerin Tuhaf Tarihi

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *