«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Çin Merkez Bankası Akıllı Sözleşme Teknolojisini Dijital Yuan’a Uygulayabilir

Çin Merkez Bankası Akıllı Sözleşme Teknolojisini Dijital Yuan’a Uygulayabilir

adobestock-ascannio-1.jpeg
Kaynak: AdobeStock / Ascannio

Merkez Çin Halk Bankası (PBoC), dijital yuan projesinde akıllı sözleşmelerden yararlanmak üzere ayarlanabilir – bu, blockchain teknolojisinin e-CNY’nin geleceğinde beklenenden daha büyük bir rol oynayabileceğinin bir göstergesi.

Çin hükümeti ve Başkan Xi Jinping, blok zincirini bir büyüme motoru olarak açıkça benimsemiş olsa da, PBoC, dijital yuanın blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmediği konusunda ısrar ediyor. Bu arada kripto varlıklar Çin’de kenara çekildi. Jeton madenciliği yasaklandı ve kripto içeren çoğu faaliyet (ticaret ve ödemeler gibi) yasaklandı. İlk kripto kısıtlaması 2017’de, ikincisini geçen yıl takip etti.

Akıllı sözleşmeler tipik olarak blok zinciri ağlarındaki kripto alanında kullanılır ve kullanıcıların üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan bir kripto varlık kullanarak ürün veya hizmet alıp satmasına olanak tanır. Akıllı sözleşmeler her tür blok zinciri ağında kullanılsa da, çoğunlukla Ethereum (ETH) gibi protokollerle ilişkilendirilirler.

Ancak PBoC, dijital CNY ekosistemini oluşturmak için Ethereum gibi merkezi olmayan bir ağ kullanma fikrine karşı çıkarken, kripto dünyasından potansiyel olarak faydalı kavramları benimsemeyi umuyor olabilir.

China Securities Journal’a göre (Financial Associated Press aracılığıyla), bankanın Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü, başlıklarında “akıllı sözleşme” terimi bulunan sekiz patent için başvuruda bulundu.

Medya kuruluşu, bu başvuruların çoğunluğunun geçen yıl yapıldığını ve çoğunun akıllı sözleşmelerde kullanılan “temel teknik çözümlerle” ilgili olduğunu belirtti. Patentlerden biri akıllı sözleşme “kayıt” ve “yürütme yöntemleri”ne odaklanıyor.

Aynı medya kuruluşu, yerel finans ve BT uzmanlarının dijital yuana akıllı sözleşme teknolojisi uygulayarak, PBoC’nin tokenin ödeme “ekosistemini” “genişletmeyi” umabileceğini belirtti.

Akıllı sözleşmeye dayalı bir dijital CNY’nin, kullanıcıların daha fazla ödeme “özelleştirmesinden” yararlanmasına olanak sağlayacağını ve günlük kullanıcılar için “daha uygun ödeme araçları” sağlayacağını eklediler.

____

Daha fazla bilgi edin:
– Çin Dijital Yuan Harcamaları, COVID-19’un Neden Olduğu Düşüşe Rağmen Artıyor
– Çin Bankaları Otomatik Dijital Yuan’dan Fiat’a Dönüştürme Araçlarını Başlattı

– Alipay, COVID-19 Fırsatları PBoC Darbesi Olarak Dijital Yuan Artışı Sağlıyor
– Dijital Yuan Artık Çin Pilot Bölgelerinde Vergi Ödemek İçin Kullanılıyor

– Bitcoin Üzerinde Akıllı Sözleşme Geliştirmeyi Sağlayan 5 Proje
– Yeni ‘Feeless’ Akıllı Sözleşme Ağı ve Airdrop Açıklandığında IOTA Yükseliyor

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *