«
  1. Anasayfa
  2. Kripto Araçları
  3. Dolandırıcıların Yeni Gözdesi: Kripto Para

Dolandırıcıların Yeni Gözdesi: Kripto Para

Dolandırıcıların Yeni Gözdesi Kripto Para

Kripto para birimlerinin son zamanlarda nasıl popülerlik kazandığını ve yerleştiğini gördük. Bitcoin, Monero, Ethereum veya Dogecoin gibi dijital para birimleri zaten İnternet’in her yerinde ve giderek daha fazla kullanıcı bunlarla ilgileniyor. Giderek daha fazla dolandırıcıyı İnternet kullanıcılarından para ve bilgi çalmanın yollarını aramaya iten şey tam da bu ilgidir.

Gerçekte, bugün kripto para birimini idare edenler büyük bir dolandırıcılık riski altındadır. Bu yeni eğilime, suçluların tetikte ve saldırmaya hazır olduğu kanunsuz ve düzensiz bir dünya eşlik ediyor. Bu nedenle siber güvenlik şirketi ESET, kullanıcıları kripto para birimleriyle ilgili uygun önlemleri almaya çağırdı. Normal dolandırıcılıkla mücadele kuralları bu alanda da geçerlidir ve olası dolandırıcılık ve dolandırıcılıklardan kaçınmak için İnternette görülen her şey dikkatlice incelenmeli ve kontrol edilmelidir.

Bu, kurbanların var olmayan bir şirkete yatırım yapmaları için kandırıldığı bir tür yatırım dolandırıcılığı veya bir hırsızın cebini doldurmaktan biraz daha fazlasını yapan bir hızlı zengin olma planıdır. Dolandırıcılar yatırımcıları çekmek ve daha yüksek sanal karlar elde etmek için her zaman en son teknolojileri icat ettiğinden, kripto para birimleri bunun için idealdir. Para birimi zaten sanal olduğunda verileri tahrif etmek kolaydır. Dolandırıcıların yeni gözdesi: Kripto para.

Bu durumda, dolandırıcılar yatırımcıları yanlış bilgilere dayanarak az bilinen kripto para şirketlerinin hisselerini satın almaya teşvik eder. Sonra hisse senedi fiyatı yükselir ve dolandırıcı hisselerini satarak güzel bir kar elde eder ve kurbanı değersiz hisse senedi ile bırakır.

Dolandırıcılar, takipçilerini yukarıdaki gibi sahte planlara yatırım yapmaya teşvik etmek için ünlü gibi davranır veya sahte hesaplar oluşturur. ESET’ten açıkladıkları şemalardan birinde, dolandırıcılığı daha inandırıcı hale getirmek için bir Bitcoin hediye kampanyasında Elon Musk’ın adını bile veren dolandırıcılar yaklaşık 2 milyon dolar kaybetmiştir.

Bir Cevap Yaz

ilayda Çolak Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *