Arama
«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Dünyaca Ünlü Ekonomistler, Altın’da Bu Seviyeleri Bekliyor!

Dünyaca Ünlü Ekonomistler, Altın’da Bu Seviyeleri Bekliyor!

Dünyaca Ünlü Ekonomistler, Altın'da Bu Seviyeleri Bekliyor!

Emtia analistleri geçen yıl değerli metaller konusunda biraz fazla iyimserdi. Ancak altın ayılar haklı olduklarını kanıtlayarak, London Bullion Metal’s Association’ın (LBMA) 2021 için en isabetli tahmin ödülünü aldı. 2022 için de ayı olmaya devam eden analistlerin tahminlerini Kriptoburada.net okuyucuları için hazırladık.

“Yıl sonuna kadar altın 1.600 dolar olacak!”

Pazartesi günü yayınlanan bir basın açıklamasında LBMA, Capital Economics baş emtia ekonomisti Caroline Bain’in geçen yıl için en iyi altın tahminine sahip olduğunu söyledi. Ekonomist, fiyatların yıl ortalamasının 1.805 dolar civarında olmasını bekliyordu. Geçen yılki tahmini, 1.798,60 dolar olan gerçek ortalama fiyatın yalnızca 6 dolar üzerindeydi. Caroline Bain’in altın görünümü, altın analistleri arasında en düşük olan değildi. Bununla birlikte, altın fiyatlarının 1.900 dolarda sınırlandığını doğru tahmin etti.

LBMA’nın 2021 anketine göre, ortalama fiyat tahmini 1.973,80 dolardı, gerçek ortalamanın 175 dolardan fazla üzerindeydi. Geleceğe bakıldığında, Capital Economics 2022’de altın üzerinde ayı olmaya devam ediyor. İngiltere merkezli araştırma firması, 2022 için şu tahminde bulunuyor:

Federal Rezerv faiz oranlarını artırıp reel faizleri daha da yukarı çekmeye çalışırken, altın fiyatlarının yıl sonuna kadar 1.600 dolara düşmesini ve daha güçlü bir doların yıl boyunca altın için ters bir rüzgar yaratmasını bekliyoruz. Fed’in inatla yüksek enflasyonu kontrol altın almak için para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştıracağını düşünüyoruz. Tahminimiz, Fed’in 2022’de nicel sıkılaştırmaya başlamadan önce bu yıl üç kez faiz oranlarını artıracağı yönünde.

Altın

En isabetli gümüş tahminleri

ED&F Man Capital Markets emtia stratejisti Edward Meir ise, 1.815 dolar tahminle ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada, 1.821 dolarlık tahminiyle LBBW’de Frank Shallenberger bulunuyor. Analistler ayrıca gümüş konusunda aşırı iyimserdiler. LBMA, “Analistler, 2021’deki gerçek fiyatın 3 dolardan fazla düştüğü göz önüne alındığında, gümüş fiyatının 2021’de ortalama 28,5 dolar olacağını tahmin ediyordu, bu oldukça boğa görünümü’ açıklamasını yaptı.

QCR Quantitative Commodity Research Limited’in kurucusu Peter Fertig, 24,90 dolar ile, 25,14 dolarlık gerçek fiyattan sadece 24 sent farkla 2021’in en iyi gümüş analistiydi. HSBC Securities’in değerli metal analisti Jim Steel ise, 25,5 dolarlık tahminiyle ikinci sırada yer alırken Eventell Global Advisory Pvt Ltd’den Ventakraman S, 25,65 dolar ile üçüncü sırayı kaptı.

Bir Cevap Yaz

ilayda Çolak Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *