«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. El Salvador, Bitcoin tahvil ihracını erteledi

El Salvador, Bitcoin tahvil ihracını erteledi

c3e36a413e5dce2bfb317bf8bf96712e

El Salvador hükümeti piyasa oynaklığını gerekçe göstererek Bitcoin tahvil ihracını piyasaların daha stabil görüneceği beklentisi ile Eylül ayına erteledi. Bitcoin destekli tahvil ihracının erteleme kararı El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya tarafından duyuruldu.

Hükümet, yaptığı ilk açıklamada 15 Mart ile 20 Mart arasında yatırımcılara 1 milyar dolarlık tahvil ihraç etmeyi planladıklarını bildirmişti. Hükümet, tahvil ihracı sonucu elde edilecek fonların 500 milyon dolarlık kısmıyla yeniden Bitcoin almayı ve geri kalan 500 milyon doların ise altyapı ve Bitcoin madenciliği için kullanmayı planlıyordu. 

5 yıl vadeli Bitcoin tahvilleriyle yatırımcılara belirli sürelerde temettü ödemesi yapılması planlanıyor. Tahviller, aynı zamanda Conchagua yanardağının madencilik için bir güç kaynağı olarak kullanılmasından dolayı “volkan tahvilleri” olarak da anılıyor.

Erteleme kararı için jeopolitik risklere bağlı belirsizlik gerekçe gösterildi

Maliye Bakanı Zelaya, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın oluşturduğu jeopolitik risklere bağlı olarak oluşan piyasa belirsizliğinin Eylül ayına ertelemede etkili olduğunu söyledi. 

El Salvador, Bitcoin tahvil ihracını gerçekleştirebilirse bu yatırım ürünleri, Blockstream’in Liquid protokolünü kullanarak Bitcoin’in benimsenmesini artırmayı amaçlayacak. Liquid Network, menkul kıymet tokenlerinin ve diğer dijital varlıkların çıkarılmasını sağlayan bir Bitcoin katman-2 çözümü olarak kullanıyor.

Geçen yıl El Salvador, BTC’yi yasal ödeme aracı olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke oldu. Bu eylem, Bitcoin savunucularının övgüsünü alırken gelişmiş ülke politikacılarının, devlet kurumlarının ve özellikle Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) sert eleştirilerine maruz kaldı. IMF, birçok gerekçeye bağlı olarak, El Salvador’un Bitcoin adaptasyonunun bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu gündeme getirdiğini söyledi.

Geçen ayki gelişmelerde ise iki partili bir ABD senatörü üçlüsü, El Salvador’da Kripto Para Birimi Sorumluluğu (ACES) başlıklı bir yasa tasarısı sundu. Bu tasarı, Dışişleri Bakanlığının El Salvador’un Bitcoin Yasası’nın Amerika’nın ekonomik sistemine yönelik risklerini sınırlamak için bir plan oluşturmasını içeriyordu. Tasarı, El Salvador’un para politikasıyla ilgili “önemli endişelere” dikkat çekiyor.

Bitcoin fiyatı, El Salvador’un kripto varlığı geçen sene Eylül ayında yasal hale getirdiği dönemde 68.000 dolar seviyelerinde bulunurken şu an 42.000 dolar bandında işlem görüyor.

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *