«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. El Salvador Finans Şefi 800 Milyon Dolarlık Borç Temerrüdünün Gerçekleşmeyeceğini Söyledi, Bukele BTC’nin ‘Kaçınılmaz’ Olduğunu Söyledi

El Salvador Finans Şefi 800 Milyon Dolarlık Borç Temerrüdünün Gerçekleşmeyeceğini Söyledi, Bukele BTC’nin ‘Kaçınılmaz’ Olduğunu Söyledi

min-1-media-library-original-1200-752.jpg
Alejandro Zelaya. Kaynak: bir video ekran görüntüsü, Ministerio de Hacienda / YouTube

El Salvador’un maliye bakanı, uluslararası piyasa tahmincilerinin ülkenin gelecek yılın başlarında 800 milyon ABD doları tutarındaki tahvil ödemelerini temerrüde düşüreceği yönündeki tahminlerinden endişe duymadığını söyledi.

El Diario de Hoy gazetesinin internet sitesi ElSalvador.com, bakan Alejandro Zelaya’nın El Salvador’a “finansman seçenekleri” sağlayabilecek “çok taraflı kuruluşlarda” kapıların “açık” olduğunu belirttiğini aktardı.

Zelaya iddia etti Dünya Bankası ülkeyi “100 milyon dolarlık bir krediyi” “az önce onaylamıştı”, Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası 220 milyon dolarlık bir krediye de imza attı. Bununla birlikte, bir kredi anlaşması olduğunu kabul etti. Latin Amerika Kalkınma Bankası (CAF) hala sonuçlandırılmakta idi.

Ancak, ulusun temerrüde düşmemesini sağlamak için başka yollar arayabileceğini de sözlerine ekledi. Açıkladı:

“Bölgesel borç piyasasına gidebilirim veya Orta Amerika’da üç yıllık yerel tahvil ihraç edebilirim. Gerçek şu ki, 800 milyon ABD doları [national] 7.000 milyon ABD doları tutarındaki bütçe marjinal bir miktardır. Bu küçük.”

Ve Zelaya, Salvador hükümetinin temerrüde düşme niyetinde olmadığı konusunda ısrar ederek şunları ekledi:

“[The USD 800 million bill] ödenemez değildir. Bu bizi endişelendirmiyor.”

Ne olursa olsun, uluslararası gözlemciler El Salvador’un sıcak suda kaldığını iddia ediyor. La Prensa Gráfica, ülke risk göstergelerinin bu hafta ulus tarihinde “daha ​​önce hiç görülmemiş seviyelere yükseldiğini” bildirdi.

Söz konusu tahviller, hafta ortasında tek bir günde değerinin %20’sine kadar değer kaybetti. Gazete, “Piyasalar, ülkenin gelecekteki mali yükümlülüklerini yerine getirebileceğine güvenmiyor” diye yazdı.

JP Morgan analistler, El Salvador’un ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeme olasılığının, Latin Amerika bölgesinde Venezuela’nın ardından ikinci en yüksek seviye olduğunu savundu. Bloomberg Gazete, ekonomistlerin El Salvador’u yakın gelecekte “temerrüde düşmeye en savunmasız” beş küresel ekonomiden biri olarak tanımladığını da kaydetti.

Aynı gazete, ekonomist Ricardo Castaneda’dan alıntı yaptı. Orta Amerika Mali Araştırmalar Enstitüsü (ICEFI), piyasaların en çok “hükümetin borcunu ödemek için aldığı önlemlere ilişkin netliğin olmaması” konusunda endişeli olduğunu açıkladı.

Bunun, düşük GSYİH büyümesi, yurtdışından gelen havalelerin alınmasındaki yavaşlama ve yüksek enflasyon dahil olmak üzere zayıf performans gösteren ekonomik göstergelerle birleştiğini de sözlerine ekledi.

Castaneda, cumhurbaşkanlığının yeniden seçilme olasılığı hakkındaki “siyasi gürültünün” de bir faktör olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Nayib Bukele’nin görev süresi 2024’te sona eriyor. Ancak geçen yıl anayasa mahkemesinin cumhurbaşkanlarının birden fazla dönem görev yapmasına izin verecek şekilde yasayı değiştirmesinden sonra yeniden seçilmeye hazır görünüyor. Muhalifler, anayasa mahkemesinin Bukele’yi destekleyen yargıçlarla doldurulduğunu iddia ederek bu kararın yasallığını sorguladı.

Ancak Castaneda, başkanlığının tahvil piyasalarında “belirsizlik” ve “güven eksikliği” yarattığını öne sürse de, Bukele’ye yönelik halk desteği yüksek kalmaya devam ediyor.

Bukele, buna meydan okurcasına yanıt verdi, ancak bitcoin (BTC) benimseme planlarının ekonomiyi desteklemeye yardımcı olacağını öne sürdü.

Yakın zamanda, tercih ettiği iletişim aracı olan Twitter’ı hakkında şikayet etmek New York Times’ın “El Salvador’un Bitcoin Üzerine Büyük Bahsi Ödenmiyor” başlıklı bir makalesi.

Düşündü:

“Ne zamandan beri [has] New York Times, El Salvador’un ekonomik girişimlerine bu kadar zaman ve yer ayırdı mı? korktukları belli [that] bitcoin kaçınılmazdır. Bu arada, varsayılana gittiğimizi söylüyorlar. Her şeyi zamanında ödediğimizde bir özür yayınlayacaklar mı?”

Ve Bukele’nin El Salvador’u küresel bir BTC merkezine dönüştürme arayışında kesinlikle bazı önemli uluslararası destekçileri var.

Bu arada, dün bildirildiği üzere, kripto borsası Bitfinex ülkedeki küçük işletmelere ve topluluklara yardım etmek için BTC 36 ve 600.000 USD değerinde tether (USDT) bağışlayacağını duyurdu. Borsa, fonların çete bağlantılı suçlardan etkilenen bölgelere dağıtılmak üzere ayarlandığını söyledi.

____

Daha fazla bilgi edin:
– El Salvador Maliye Bakanı, 40 Milyon ABD Doları Bitcoin ‘Zararı’ İddiasına ‘Gülüyor’
– Eleştirmenler, El Salvador’un Bitcoin Tahvilleri Çıkarmadan Önce Konvansiyonel Borçlarda Temerrüde Düşebileceğini Söyledi

– MicroStrategy’yi takiben, El Salvador’un Bukele’si Başka Bir Bitcoin Dip Satın Aldı, Skeptics Chime In
– El Salvador Hükümeti Yeni Token’ı Destekleyecek, Bukele Düşen Bitcoin Fiyatları Hakkında ‘Panik Yapmayın’ Diyor

– El Salvador’un ev sahipliği yaptığı ’44 uluslu Bitcoin Konferansı’ Pek Bir Şey Değil Burger
– Ayı Piyasasına Rağmen Bir Salvadorlu, Bitcoin Madenciliği Yapmak İçin 200 Milyon Dolarlık Bir Elektrik Santrali İnşa Etmek İstiyor

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *