«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. En Büyük DeFi Coinlerinde Son Durum

En Büyük DeFi Coinlerinde Son Durum

55ssfg

Kripto ekosisteminin lokomotifi haline gelen DeFi sektörü, Coinmarketcap verilerine göre 122 milyar dolarlık bir sermaye toplamına sahip. Buna göre DeFi coinleri de 21 Temmuz’dan bu yana yükselen bir grafik sergiliyor. Piyasa değerine göre DeFi’nin yüzde 35’ine hakim olan Uniswap (UNI), Terra (LUNA) ve Chainlink (LINK), son 24 saatte toparlanma eğilimi gösteriyor.

Uniswap (UNI)

UNI/USDT GrafiğiUNI/USDT Grafiği

Uniswap tokeni UNI, 21 Temmuz’da 14 dolara kadar düştükten sonra piyasa genelindeki yükselişle birlikte Ağustos ortasında 31 dolara kadar yükseldi. Bu dip seviyeden yüzde 123 oranında bir yükseliş anlamına gelirken geleneksel piyasalara kıyasla muazzam bir değer kazancı olarak görülebilir.

Ağustos ayının ikinci yarısı yükseliş trendinden ivme kaybeden kripto para son 10 günde 25 dolar seviyelerinde destek bulduktan sonra yeni bir toparlanma evresine girmiş gibi gözüküyor.

Teknik açıdan bakıldığında Fib 0,382 düzeltme seviyesi üzerinde kalan fiyat, kısıtlı bir düzeltme şeklinde yorumlanabilir. 27 dolar civarında bulunan 8 ve 21 günlük EMA değerleri, son 48 saatte bir direnç oluşturduktan sonra bugün destek konuma geçebilir.

Günlük görümümde stokastik RSI ve sermaye akışını gösteren CMF göstergeleri de bugün artan taleple yönünü yukarı doğru çevirmiş durumda. Bu da yükseliş adına ek bir gösterge olarak değerlendirilebilir. Hedef olarak ise son zirve 30 dolar bandı gibi gözükürken kararlı şekilde kırılması durumunda UNI/USDT’nin kısa vadede 32-34 dolar aralığını test edebileceğini görebiliriz.

Terra (LUNA)

LUNA/USDT GrafiğiLUNA/USDT Grafiği

Terra tokeni LUNA son bir ayda değerini 5 katına çıkardıktan sonra DeFi’nin en büyük ikinci projesi haline geldi. 21 Temmuz’dan sonra neredeyse hiç düzeltme yapmadan ilerleyen LUNA, bugün 33 dolar bandında el değiştiriyor.

Günlük LUNA/USDT grafiğine baktığımda ilk göze çarpan fiyatın 8 günlük üssel hareketli ortalama (8-EMA) doğrultusunda yükselmesi. Bu 8-EMA’nın bir dinamik destek olarak çalıştığını gösteriyor ve 1 ayı aşkın süredir bu ortalamanın altında net bir günlük mum (açılış ve kapanış) oluşmadı.

Buna göre 32 dolar bugün LUNA için destek fiyatı olarak kabul edilebilir. Piyasa volatilitesine baplı olarak hemen altında 27 dolarda konumlanmış 21 günlük üssel hareketli ortalama ikinci bir destek olarak takip edilebilir.

Geçen hafta 30 dolar bandı LUNA/USDT için sağlam bir direnç alanıydı. 27 Ağustos itibarıyla bu direnç kırıldı ve 30 – 32 dolar aralığı şu an destek alanı olarak görülebilir.

Hemen üzerinde ise ortalama 33,72 dolar, son 4 gündür kırılmaya çalışılan bir direnç fiyatı. Bu değerler, son düşüş ayları Mart – Nisan – Mayıs trendine göre ölçüldüğünde 30 dolar Fibonacci genişleme seviyelerine göre Fib 1,414 değerine denk geliyor olup 33,72 dolarda gelen tepkinin ise Fib 1,618 değerine denk geldiğini görüyoruz.

Fibonacci seviyelerinde gelen anlamlı tepkiler göz önüne alınarak bakılırsa LUNA, 33,72 üzerinde net bir günlük mum çıkarırsa Fib 2,618 seviyesi 52 dolara kadar yükselme olasılığı doğar.

Aşırı satım yapıldığını gösteren stokastik RSI da 33 dolar bandının geçilmesi sonrası yükseliş potansiyelini destekleyecek göstergeler arasında.

Chainlink (LINK)

LINK/USDT GrafiğiLINK/USDT Grafiği

Uniswap grafiğiyle benzer bir eğilim gösteren Chainlink, geçtiğimiz günlerde ortalama 28 dolar bandına kadar yükseldikten sonra 24 dolara kadar gevşedi. LINK alıcılarının devreye girdiği yer oldukça kritikti.

89 günlük üssel hareketli ortalama seviyesinde gelen tepki, bu ortalamanın destek olarak çalıştığının bir göstergesi. Özellikle trendlerde birer destek ve direnç noktası olarak çalışan 8 ve 21 EMA değerleri de 25,8 – 26 dolar seviyesinde çalışmış durumda.

Sonuç olarak LINK/USDT 26 dolar desteği üzerinde günlük kapanış yaptığı sürece son direnç noktası 28,5 doları kırmak için mücadele edebilir. Bu direnci kırması durumunda ise 33 – 37 – 44 dolar kısa ve orta vadeli hedefleri olarak gözüküyor.

Stokastik RSI ve CMF göstergesi de 28,5 dolar direnç kırılımı sonrası trendi destekleyecek potansiyele sahipler.

Bonus

Avalanche (AVAX)

AVAX/USDT GrafiğiAVAX/USDT Grafiği

DeFi’nin parlayan yıldızları arasında görülen Avalanche tokeni AVAX da LUNA tokeni gibi 21 Temmuz’dan bu yana değerini 5’e katladı.

AVAX 25 Ağustos’tan bu yana net bir düzeltmede. Şimdiye kadar 40 dolar (Fib 0,382) altında kaymadığı için kısıtlı bir düzeltme görünümü var. Ancak bugün 44,5 değerinin altında bir gün kapanışı, satış baskısını artırabilir ve yeniden 40 dolar desteği test edilebilir. Sarkma durumunda alıcılar bir ihtimal 37 dolarda (21-EMA) devreye girebilir. Bu fiyatta tutulamazsa 28 dolardaki Fib 0,618 değerine kadar bir düzeltme mümkün

Ancak 44,5 dolar üzerinde saatlik kapanışlarda 47,29 en yakın direnç ve ardından 59 dolar ikinci direnç olarak gözüküyor. 24 Ağustos zirvesinin kırılması yükseliş trendini 65 – 70 dolara aralığına kadar taşıyabilir.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Bir Cevap Yaz

ilayda Çolak Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *