«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Ethereum Web3’te Önde Geliyor, Ancak Birden Fazla Kazanan Mümkün – a16z Raporu

Ethereum Web3’te Önde Geliyor, Ancak Birden Fazla Kazanan Mümkün – a16z Raporu

7dfbfdc397-media-library-original-900-600.jpg
Kaynak: iStock/vm

Girişim sermayesi devinden yeni bir rapora göre, Solana (SOL) gibi diğer blok zincirleri yetişmeye çalışsa da, dünyanın en değerli ikinci blok zinciri ağı olan Ethereum (ETH), erken başlaması nedeniyle Web3 ortamına hâlâ hakim durumda. Andreessen Horowitz (a16z) söyledi.

A16z’ye göre, Ethereum’un Web 3 alanındaki başarısının çoğu, ağın rakiplerine karşı aldığı erken başlangıca atfedilebilir. Raporda, bu sayede blok zincirinin, yaklaşık 4.000 geliştiriciyle, herhangi bir blok zincirinin en yüksek aylık aktif geliştirici sayısına sahip olmasıyla övündüğü belirtildi.

Karşılaştırıldığında, Solana aylık yaklaşık 1.000 aktif geliştirici ile ikinci olurken, bugüne kadarki en değerli blok zinciri ağı olan Bitcoin (BTC), geliştiriciler arasında 500’ü aylık olarak aktif olan üçüncü en popüler blok zinciri oldu.

Raporda, Ethereum kullanıcılarının neden günde 15 milyon ABD dolarından fazla ücret ödemeye istekli olduklarını açıklayan bu “ezici zihin paylaşımı” olduğu ve bunun “böyle genç bir proje için dikkate değer” olduğu belirtildi.

Yine de, Ethereum’un geliştiriciler arasındaki popülaritesinin bir bedeli var. VC firmasına göre, Ethereum’un ölçeklendirme yerine ademi merkeziyetçiliğe vurgusu, diğer blok zincirlerinin daha hızlı işlemler ve daha düşük ücretler vaat ederek kullanıcıları cezbetebildiği anlamına geliyor.

Ek olarak, Ethereum’un temel katmanı, kullanıcıları, mevcut blok alanını artırarak maliyetleri düşürmeye çalışan iyimser toplamalar ve sıfır bilgi toplamaları (zk) toplamaları gibi teknolojiler üzerine kurulu ikinci katman ağlarına kaptırıyor.

Rapora göre, ikinci katmanlara ve yan zincirlere geçiş, 90’lı ve 2000’li yıllarda PC’lerde ve geniş bantta olduğu gibi blok zincirlerinin yeni bir “bilgisayar dalgası” tarafından vurulduğu anlamına geliyor.

“İnovasyon için çok yer var ve birden fazla kazanan olacağına inanıyoruz” diye ekledi.

Kaynak: a16z

Son olarak, rapor, Web 3’ün geliştirilmesi için hala erken olduğunu belirtti.

İnterneti bir benzetme olarak kullanan a16z, şu anda yaklaşık 50 milyon aktif Ethereum kullanıcısı ile bunun Web 3’ü geliştirme açısından 1995’te İnternet’in bulunduğu yere koyduğunu söyledi.

“İnternet 2005 yılına kadar 1 milyar kullanıcıya ulaştı – tesadüfen, Web2’nin aşağıdakiler gibi gelecekteki devlerin kuruluşunun ortasında şekillenmeye başladığı sıralarda. Facebook ve Youtube“dedi rapor.

Kaynak: a16z

Andreessen Horowitz, Avalanche (AVAX), Celo (CELO), MakerDAO (MKR), Solana ve diğerleri dahil olmak üzere çok sayıda projeyi desteklemekten sorumlu, kripto endüstrisindeki en önemli girişim firmaları arasında yer alıyor.

____

Daha fazla bilgi edin:
– Andreessen Horowitz, Yeni Kripto Fonları İçin 4,5 Milyar ABD Doları
– Andreessen Horowitz Yeni Yatırımlar İçin 9 Milyar Dolarlık Savaş Sandığı Güvencesine Aldı

– 2022’de Web3: Bir Konsept Tanımlamak ve Yeni Bir Paradigma Geliştirmek
– Web 3.0 Geliyor ve Kripto Bunun İçin Gerekli Olacak

– Coinbase Web3 Kartı Oynuyor, BitMEX Yeni Müşteriler ve Gelirler için Yarışta Spot Ticareti Başlattı
– Japon Başbakanı Yatırımcılar Zirvesinde Japonya’nın Web3, NFT Focus’u hakkında konuşuyor

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *