«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Ethereum’un Vitalik Buterin’i, Geliştiricilerin Üzerinde Çalışması İçin ‘Değerli’ Fikirleri Listeliyor

Ethereum’un Vitalik Buterin’i, Geliştiricilerin Üzerinde Çalışması İçin ‘Değerli’ Fikirleri Listeliyor

screenshot-2022-08-09-at-12-20-37-eth-seoul-talks-day-1-1.jpg
Vitalik Buterin. Kaynak: bir video ekran görüntüsü, KryptoSeoul / YouTube

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, Güney Kore’de düzenlenen Ethereum ve blockchain odaklı bir etkinlik olan ETH Seoul 2022 sırasında üzerinde çalışmaya değer olduğunu savunduğu birkaç noktayı listeledi.

İlk etapta, Ethereum beyni, geliştiricileri, hızı artırırken maliyetleri düşürmek için işlemleri toplamayı ve bunları tek bir işlem olarak sunmayı içeren bir tür ölçeklendirme çözümü olan toplamalar oluşturmaya teşvik etti.

Sıfır bilgi teknolojilerinin büyümesini ve sıfır bilgi toplamaları, yani zk toplamaları üzerinde daha fazla çalışmaya duyulan ihtiyacı özellikle vurguladı. Buterin, kişinin belirli bir bilginin sahipliğini bu bilgiyi ifşa etmeden gösterebileceği bir kanıt mimarisi olan kısa ve öz, etkileşimli olmayan sıfır bilgi kanıtlarının (zk-SNARK’lar) neredeyse blok zinciri teknolojisinin kendisi kadar önemli olduğunu söyledi.

“Aslında zk-SNARK’ların f,,,]mahremiyet, açıklık ve […] özgürlük bir tür alternatif. Merkezi olmayan, blok zincirler gibi web teknolojisi hareketi, “dedi Buterin.

Zk-SNARK’ların, blok zincirlerinin yapmaya çalıştıkları ile karşılaştırılabilir olan güvenliği korurken kullanıcılara gizlilik ve ölçeklenebilirlik sağlamada “son derece” etkili olduğunu söyledi. Sıfır bilgi kanıtlarının aslında blok zincirlere bir iltifat görevi görebileceğini ekledi.

Blok zincirleri çok fazla güvenlik sağlamayı amaçlar, ancak karşılığında mahremiyet ve ölçeklenebilirlikten ödün verirler. Öte yandan, zk-SNARK’lar gizlilik ve ölçeklenebilirliği geri veriyor – “bu yüzden ZK uygulamaları oluşturun” dedi Buterin.

Ayrıca geliştiricileri, ölçeklenebilirliğe kıyasla daha az keşfedildiğini iddia ederek gizliliğe odaklanmaya teşvik etti.

Özellikle, gizliliği korumaya odaklanan protokoller oluşturmaya yönelik bazı girişimler zaten var. Örneğin, Ethereum blok zincirinde geliştirilen insanlar için bir sosyal kimlik doğrulama sistemi olan Proof of Humanity (PoH) var.

Buterin, “Ethereum’da bu protokollerden giderek daha fazlasına sahip olmaya başlıyoruz. Belirli adreslerde, bu adresi kontrol eden kişi hakkında bir şeyler söylemek için bir tür tasdik yayınlıyorlar” diyen Buterin, bu tür protokollerin airdrop ve merkezi olmayan hale getirebileceğini de sözlerine ekledi. özdeş kullanıcıları kaldırarak daha adil yönetişim.

Blockchain teknolojisini kullanarak dijital rozetler veya koleksiyonlar oluşturan bir protokol olan Katılım Kanıtı Protokolü (POAP), bu tür başka bir projedir. Bu protokol, kişinin kimliğini açıklamadan bir adresin bir etkinliğe katılan birine ait olduğunu doğrulayabilir.

Buterin ayrıca geliştiricileri, satılamayan veya sahiplerinden ayrılamayan jetonlar olan ruha bağlı jetonlar üzerinde çalışmayı düşünmeye teşvik etti.

Son zamanlarda bu belirteçler hakkında çok vokal oldu. Buterin, bu yılın başlarında bir blog yazısında fikri ilk olarak keşfettikten sonra, Mayıs ortasında aktarılamayan Soulbound Token’ların (SBT’ler) Ethereum içinde nasıl daha zengin, çoğulcu bir ekosistem oluşturabileceğini açıklayan bir araştırma makalesi yazdı. Buterin, ruha bağlı belirteçlerin sosyal güven ilişkilerini kodlayabileceğini öne sürdü.

Bu belirteçler, bir kuruluşun ihtiyaçlarına göre doğru üyeleri seçmesine izin veren özel hava damlaları veya “souldroplar” için kullanılabilir.

Buterin’in geliştiricilerin iyileştirmeye çalışması gerektiğini savunduğu bir diğer alan da kamu malları finansmanı. Bitcoin’cilerin zaten kamu mallarını finanse etmenin daha optimal bir yolu olan ikinci dereceden finansman adı verilen bir kamu malları fonuna sahip olduklarını kaydetti.

Ancak, mekanizmayı daha iyi hale getirerek ve güvenlik ve gizliliği artırarak ikinci dereceden finansmanı iyileştirme fırsatları olduğunu söyledi.

Son olarak Buterin, geliştiricilerin daha iyi merkezi olmayan özerk organizasyon (DAO) yönetimini hedeflemesi gerektiğini söyledi. DAO’lardaki mevcut yönetişim modelinin, kullandıkları madeni para tabanlı yönetim nedeniyle merkezileştirilmiş veya saldırıya açık olduğunu söyledi.

Buterin, madeni paraya dayalı yönetimin “temel olarak bozulduğunu” iddia ederek geliştiricileri madeni paraya dayalı olmayan yönetim modellerini düşünmeye teşvik etti. Burası aynı zamanda ruha bağlı jetonlar ve Proof of Humanity gibi şeylerin, yönetişime yalnızca gerçek ve benzersiz insanların katılmasını sağlamaya yardımcı olabileceğinden faydalı olabileceği yerdir.

____

Daha fazla bilgi edin:
– EthereumPoW Fork, Ethereum’a ‘Önemli Bir Şekilde’ Zarar Vermeyecek – Vitalik Buterin
– Vitalik Buterin, Yatırımcı Ethereum’u Çatallamaya Söz Verirken Birleşmenin ‘Fiyatlandırılmadığını’ söyledi

– Vitalik Buterin’in EthCC’de Sunulan Ethereum Vizyonunda 6 Önemli Nokta
– Vitalik Buterin, Birleştirme Sonrası Ethereum Merkezileştirme Endişelerini Doğruladı, ‘Aşırı Felaket Etmeme’ Çağrısında Bulundu

– Vitalik Buterin’e Göre En İyi Blockchain Finansal Olmayan Uygulamalar
– 2022’de Katman 2: Toplamalar, Köprüler, Yeni Uygulamalar, Ethereum 2.0 ile Yaşam ve Katman 3 için Hazırlanın

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *