«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Fed, Beklenen Yarım Puan Artışla Enflasyonu Hedefliyor, Varlıkları Azaltacak

Fed, Beklenen Yarım Puan Artışla Enflasyonu Hedefliyor, Varlıkları Azaltacak

snapshot-min.jpg
ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell 4 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında. Kaynak: Bir video ekran görüntüsü, Yotube/Federal Reserve

Birleşik Devletler Federal Rezerv (Fed), analistlerin beklentilerine ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın daha önce bildirdiğine paralel olarak, faiz oranlarını 0,5 puan artırarak %0,75-%1’e yükseltti. (Bu gelişen bir hikayedir ve güncellenmektedir.)

“Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden oluyor. ABD ekonomisi üzerindeki etkileri oldukça belirsiz. İşgal ve ilgili olaylar enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yaratıyor ve ekonomik aktivite üzerinde baskı oluşturması muhtemel. Ayrıca COVID, Çin’deki ilgili kilitlenmelerin tedarik zinciri aksaklıklarını şiddetlendirmesi muhtemel. Komite enflasyon risklerine karşı oldukça dikkatli.” işgücü piyasasının güçlü kalması

Ayrıca, merkez bankası 1 Haziran’da Hazine menkul kıymetleri ve ajans borcu ve ajans ipoteğine dayalı menkul kıymetleri elinde bulundurmaya başlamaya karar verdi.

Duyurudan hemen sonra Bitcoin (BTC) ve ethereum (ETH) düştü, hisse senetleri yükselirken, USD düştü ve tahviller dalgalandı.

Bugünkü basın toplantısında Powell, 75 baz puanlık artışın “aktif olarak düşündüğümüz bir şey olmadığını” söyledi.

Bugün alınan karar, Nisan ayı sonlarında Fed Başkanı Powell’ın faiz artırımlarıyla ilgili olarak “biraz daha hızlı hareket etmenin uygun olduğunu” söylediği yorumların ardından geldi. Yorumlar, ABD 1980’lerin başından beri en yüksek enflasyonla mücadele ederken geldi.

Bir Bloomberg raporu ve ekonomist Mohamed A. El-Erian’ın bir makalesi de dahil olmak üzere birden fazla kaynağa göre, faiz takası tüccarları, Haziran, Temmuz ve Haziran aylarında yapılacak üç Fed toplantısının her biri için 50 baz puanlık artışları zaten tam olarak fiyatlandırdılar. Eylül.

Gerçekleşecek olsaydı, böyle bir yürüyüş yörüngesi, son otuz yılda Fed’den görülen en agresif yörünge olurdu.

İpuçları için piyasa izleme

Fed’in duyurusu öncesinde yorum yapan, şirketin genel müdürü Tony Farren Mischler Finans Grubutrader’ların merkez bankasının Haziran ayında yapılacak bir sonraki toplantısında 75 baz puanlık bir artış gibi daha agresif eylemlere açık olup olmadığını yakından izlediğini söyledi.

“Piyasa bunu şahin olarak algılar. Yorumlarının güvercin gibi görünmesi için 75 baz puan konuşmasını kapatması gerekiyordu. Farren, Bloomberg’e verdiği demeçte, onaylayacağını düşünmesem de kapatacağını düşünmüyorum.

Bu arada, efsanevi tüccar Paul Tudor Jones Salı günü CNBC’ye, zorlu makro ortama rağmen kriptoya hala “mütevazı bir şekilde yatırım yaptığını” söyledi.

Jones, “Şu anda mütevazı bir yatırım yapıyorum ve bu oran artışlarını atlatırken parlak bir geleceği olacağını düşünüyorum” dedi ve ekledi:

“Çoğu, merkez bankamızın ne yaptığına bağlı. Çoğu, enflasyonla mücadele konusunda ne kadar ciddi olduğumuza bağlı.”

Salı günü Twitter’da yazan popüler kripto tüccarı ve ekonomist Alex Krüger, “maksimum şahinliğin neredeyse tamamen fiyatlandırıldığı” görüşü göz önüne alındığında yükselişe geçti.

“Çok şahin olacak bir şeye yükseliş eğilimi gösteriyorum. [Fed statement]”Krüger dedim, Fed’in beklenenden daha büyük veya daha hızlı sıkılaştırma planları sunarsa yine de sürpriz yapabileceğini de sözlerine ekledi. “Her yerde büyük dipler görüyorum, [altcoins] & tek isim stokları. Sadece Fed’den biraz yardıma ihtiyacım var, ”diye ekledi tüccar.

Benzer bir görüş Singapur merkezli kripto ticaret firması tarafından da yapıldı. QCP SermayeSalı günkü bir raporda “korkuyla muhtemelen kısa vadeli bir zirveye ulaştık” diyerek, piyasadaki düşüşün “biraz fazla uzatılmış” olabileceğini de sözlerine ekledi.

Firma, “Bizim görüşümüz, piyasanın faiz artırımlarını çok agresif bir şekilde fiyatlandırdığı ve bunun ardından güvercin tarafında şaşırtıcı olan sonraki birkaç Fed toplantısına yol açabileceği yönünde” dedi.

Bu arada, bildirildiği gibi, Kredi Suisse Daha önce BTC’nin Ukrayna’daki savaş nedeniyle yükselebileceğini söyleyen analist Zoltan Pozsar, daha yüksek petrol fiyatlarının muhtemel olduğunu ve hükümetin bu zorluklarla başa çıkmak için “çok paraya ihtiyacı olacağını” tahmin ediyor. Bunun bir sonucu olarak, “Fed yapacak [quantitative easing, QE] 2023 yazına kadar tekrar” dedi analist.
____
Daha fazla bilgi edin:
– Bitcoin Fonları Bir Yıl İçinde En Büyük Haftalık Çıkışları Görüyor, Suçlu ‘Hawkish Retorik’
– Fed’in ‘Tehditten Çok Fırsat’ı Sıkılaştırması – Gri Tonlamalı CEO

– Bitcoin Enflasyonla Buluştuğunda

– Bitcoin 2022 Panelistleri, Oranlar Arttıkça Daha Düşük Bitcoin Fiyatlarına Zihinsel Olarak Hazır Olun
– Fed Duraksadığında, Bitcoin ‘Aya Gidiyor’ Diyor Novogratz

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *