«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Gizlilik Odaklı Cesur Tarayıcı, De-AMP ile Google’ı ‘Çıkarmayı’ Amaçlıyor

Gizlilik Odaklı Cesur Tarayıcı, De-AMP ile Google’ı ‘Çıkarmayı’ Amaçlıyor

fb3c7345a4.jpg
Kaynak: Twitter, @brave

Popüler kripto yerel tarayıcı Cesur “kesilecek” olan “De-AMP” özelliğini duyurarak kullanıcı gizliliğini iyileştirmeye yönelik bir adım daha attı. Google ve kullanıcıların yayıncıların web sitelerini doğrudan ziyaret etmelerini sağlar.

Artık Brave’in Nightly ve Beta sürümlerinde bulunan ve gelecek 1.38 Masaüstü ve Android sürümlerinde varsayılan olarak etkinleştirilmesi gereken özellik, “kullanıcıların AMP’yi ziyaret etmesini önlemek için bağlantıları ve URL’leri yeniden yazacak” [Accelerated Mobile Pages] tamamen sayfalar, ”dedi Brave bir blog yazısında.

Brave, “Ve bunun mümkün olmadığı durumlarda, Brave sayfaların getirilişini izleyecek ve daha sayfa oluşturulmadan kullanıcıları AMP sayfalarından uzaklaştırarak AMP / Google kodunun yüklenmesini ve yürütülmesini engelleyecektir” diye ekledi Brave.

Brave’e göre, Google’ın AMP’si gizlilik, güvenlik ve internet deneyimi için kötü olduğu için bu özellik gereklidir. Tarayıcı ayrıca AMP’nin Google’ın Web’in yönünü tekelleştirmesine ve kontrol etmesine yardımcı olduğunu iddia ediyor.

2015 yılında piyasaya sürülen AMP, “web’i herkes için daha iyi hale getirmeyi amaçlayan açık kaynaklı bir girişim” olarak lanse edildi. Ancak, Google tarafından önerilmiş olması ve katkıda bulunanların çoğunluğunun da Google’dan olması, bunun daha çok bir Google projesi olduğu endişelerini artırdı.

AMP’nin ana vaadi, kullanıcılar için daha temiz ve daha hızlı bir mobil deneyim yaratmaktır. Bunu başarmak için Google, sunucularından sayfalar sunar. Basit bir deyişle, bir kullanıcı bir AMP sayfasını tıkladığında, Google.com’dan sunulurken yayıncıdan sunuluyor gibi görünebilir.

Bununla birlikte, birçoğu AMP’nin performansı iyileştirmediğini bile savundu. DOJ’a yaptığı açıklamada, Google’ın kendisi “AMP’nin yalnızca ‘performans medyanını’ geliştirdiğini ve AMP sayfalarının aslında diğer yayıncı hız optimizasyon tekniklerinden daha yavaş yüklenebileceğini” kabul etti.

Google’ın yayıncıları AMP kullanmaya zorlaması konusunda da tartışmalar oldu. Bu, 2016 araştırmasına göre, özellikle AMP olmayan makalelerin Google’da mobil aramada En Çok Okunan Haberler atlıkarıncasında görünme olasılığı düşük olan haber web siteleri için geçerlidir.

Bu, Google’a karşı yeni bir antitröst davasına bile yol açtı. Aralık 2020 tarihli bir davanın yakın tarihli bir sürümü, Google’ın AMP olmayan reklamların daha yavaş yüklenmesini sağladığını ve AMP sayfalarının “özellikle reklam alanlarının Google’ın reklam borsası dışındaki platformlarda açık artırmaya çıkarılmasını zorlaştırmak için tasarlandığını” iddia ediyor, The Wall Street Journal geçen şubatta bildirdi.

Ayrıca, AMP’nin, Google’a kullanıcıların hangi sayfaları görüntüledikleri ve bunlarla nasıl etkileşim kurdukları konusunda daha geniş bir görünüm sağladığı için gizlilik ve güvenlik açısından da kötü olduğu söyleniyor.
____
Daha fazla bilgi edin:
– Opera, Kriptoya Daha Fazla İterek Cesur Tarayıcıya Meydan Okurken, Nasıl Karşılaştırıyorlar?
– Gizlilik Odaklı Tarayıcı Brave, Aylık 50 Milyon Aktif Kullanıcıya Ulaştı

– Merkez Bankaları Gizlilikle İlgili CBDC Baş Ağrılarıyla Mücadele Ediyor
– Merkezileştirilmiş Büyük Teknolojiye Güvenebilir misiniz?

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *