«
  1. Anasayfa
  2. Kripto Araçları
  3. Goldman Sachs: “Kripto paraların benimsenmesi konusu, iki ucu keskin bıçak”

Goldman Sachs: “Kripto paraların benimsenmesi konusu, iki ucu keskin bıçak”

Goldman

Dünyanın en büyük bankaları arasında bulunan Goldman Sachs, kripto paralar konusunda bir rapor yayımladı. Özellikle kripto para birimlerinin son günlerde yaşadığı derin düşüşten söz edilen raporda kripto varlıkların ana akım benimsenmesi konusuna “iki ucu keskin bıçak” benzetmesi yapıldı.

“Benimsenirlerse cazibeleri ortadan kalkabilir”

Benimsenme kuvvetlendikçe kripto paraların geleneksel piyasalarla korelasyonunun arttığı ifade edilirken bu durumun dijital varlıklara sahip olmanın avantaj ve cazibelerini ortadan kaldırma riski taşıdığı belirtilen raporda; Bitcoin’in teknoloji hisseleriyle daha benzer hareketler sergilemeye başladığı, ancak dolar ve reel faizlerle zıt bir seyir izlediği belirtiliyor.

“Bitcoin’deki düşüş, az kâr bırakan teknoloji hisselerindeki düşüşle ve Federal Rezerv’in faiz oranı artışlarına yönelik hareketine olumsuz tepki veren halka arzlarla ilişkiliydi.”

“Bazı varlıklar değerlenecek ama makroekonomik gelişmelere karşı bağışıklık kazanamayacaklar”

Goldman Sachs ayrıca, kripto para fiyatlarındaki düşüşün, aynı geleneksel finansal sistemde olduğu gibi DeFi borçlanma ve tasfiyelerinde de düşüşe yol açtığını ifade etti. Raporda bunun yanı sıra Metaverse başta olmak üzere Blockchain alanındaki gelişmelerin zamanla bazı dijital varlıkların değerini artırabileceği söyleniyor. Fakat bankanın analistleri yine de kripto paraların merkez bankaları tarafından alınacak geniş tesirli kararlara bağışıklık kazanabileceğini düşünmüyor.

Bir Cevap Yaz

ilayda Çolak Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *