«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Honduras, Bitcoin Söylentilerini Reddetti

Honduras, Bitcoin Söylentilerini Reddetti

maxresdefault (6)

Honduras Merkez Bankası, Çarşamba günü yayınlanan bir açıklamaya göre, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul ettiğine dair söylentileri yalanladı.

Merkez bankası, ülkede yasaya uygun olarak para ihraç eden kuruluş olduğunu açıkladı. Aynı zamanda kripto yardımıyla yapılan ödemeleri “denetlemediğini veya garanti etmediğini” açıkça ortaya koydu.

Bitcoin Honduras’ta düzenlenmemiş durumda ve çoğu ülke onu resmi bir para birimi olarak tanımıyor.

Orta Amerika ülkesi, bir merkez bankası dijital para birimi geliştirmenin fizibilitesini değerlendirmeye devam edeceğini söylüyor.

Merkez bankasından yapılan açıklama, Honduras’ın Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimsediğine dair söylentilerin bu hafta başlarında Twitter’da dolaşmaya başlamasının ardından geldi. 

Orta Amerika’da yoksulluk çeken bir ülke olan El Salvador, Eylül ayında Bitcoin’i yasal para statüsüne çıkardıktan sonra, topluluğun birçok üyesi diğer ulus devletlerin de aynı şeyi yapacağını varsaydı. BitMEX CEO’su Alexander Höptner, 2022’nin sonuna kadar 10’a kadar ülkenin en büyük kripto para birimini yasallaştıracağını tahmin etti.  

Şimdiye kadar, Meksika gibi birden fazla ülke Bitcoin’i benimseme planlarını açıkça reddetti.

Bu arada, El Salvador’un kendi kripto para deneyi, çokça lanse edilen Bitcoin tahvillerinin ihracını ertelediği için sallantılı bir zeminde görünüyor.

Ayrıca, Bitcoin’in benimsenmesi ülkede çekiş kazanmak için mücadele ediyor. Yakın tarihli bir ankete göre, tüccarların %86’sı lider kripto para birimiyle tek bir işlem yapmadı.

Diğer yandan Sint Maarten, Bitcoin Cash’i resmi para birimi olarak benimsemeyi düşünüyor. 

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *