«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. İspanyol Polisi Uyuşturucu Kaçakçılığıyla Mücadele İçin Kripto İzleme Teknolojisine 115 bin ABD Doları Harcadı

İspanyol Polisi Uyuşturucu Kaçakçılığıyla Mücadele İçin Kripto İzleme Teknolojisine 115 bin ABD Doları Harcadı

90bdc3df6c-media-library-original-900-600.jpg
Kaynak: Adobe/papii

İspanyol polis gücü, memurların kripto varlıkları kullanan uyuşturucu kaçakçılarını yakalamasına yardımcı olacak teknoloji platformlarına yatırım yapacağını duyurdu.

El Español’a göre, Cebelitarık Boğazı – Fas, İspanya ve Cebelitarık’ı yıkayan sular – devriye gezen memurlar, iki blok zinciri analiz çözümüne neredeyse 115.000 ABD Doları harcadılar. Bu araçların, uyuşturucu anlaşmalarını finanse etmek için kullanıldığını söyledikleri kripto varlıkları izlemelerine izin vereceğini düşünüyorlar.

Polis, suçluların işlemleri anonimleştirmek veya takip edilmesini zorlaştırmak için kripto kullandığını iddia ediyor.

Polis harcama kayıtları, memurların, çözümlerin “ceza eylemleriyle ilgili elektronik kanıtları analiz eden” dedektiflere yardımcı olacağını düşündüklerini gösteriyor.

bu İçişleri Bakanlığıbu arada polisin teknolojik sistemlerini “sürekli güncellemenin” “gerekli” olduğuna inandığını söylüyor – belki de polisin gelecekte kripto izleme araçlarına daha fazla harcama yapmak isteyebileceğine dair bir ipucu.

Geçen ay, büyük bir polis operasyonu, Boğaz’dan tonlarca marihuana ve kokain kaçakçılığı yapan iki suç çetesini yakaladı – sevkiyatları domates, karpuz ve kavun sandıklarında saklayarak izlerini kapattı.

AP, ABC News aracılığıyla, polisin, sevkiyatların İspanya’ya girmesine izin vermek için çetelerin yolsuz “polis ve gümrük memurlarına” ödeme yaptığına dair kanıt bulduğunu bildirdi. 34 baskınlarda aralarında çok sayıda polis memurunun da bulunduğu 60’tan fazla kişi tutuklandı.

Memurlar, yolsuzluk yapan yetkililere yapılan ödemelerin bir kısmının kriptoda yapılmış olabileceğini veya kripto işlemleri yoluyla aklanan paranın daha sonra rüşvet ödemek için kullanıldığını söylüyor. Polis ayrıca, memurların uyuşturucu anlaşmalarıyla bağlantılı işlemleri “izlemek” için kullanabilecekleri “yeni araçlar aradığını” da ekledi.

Bu yıl Şubat ayında baskın düzenlenen başka bir uyuşturucu kartelinin, uyuşturucu anlaşmalarından elde ettiği parayı aklamak için kripto kullanmaya çalıştığı tespit edildi.

Ancak memurlar, kendilerini kriptoyla ilgili uyuşturucu anlaşmalarını izlemek için mücadele ederken buldular ve – en önemlisi – şüpheli görünen kripto cüzdanlarının aslında narkotik tüccarlarına ait olduğunu kanıtladılar.

Bir polis birimi, gücün henüz 115.000 ABD doları harcadığı türden çözümler olmadan “yüksek kaliteli raporlar üretmenin pratik olarak imkansız” olduğundan yakındı.

Kolluk kuvvetleri ayrıca memurlarını kripto ile ilgili konularda eğitmeye çalışacaklarını belirttiler. Memurların “kara para aklama süreçlerinde kripto para birimlerinin nasıl kullanıldığına dair ileri düzeyde bilgiye” sahip olmaları gerektiğini belirttikleri belirtildi.

Memurlara ayrıca suçta kullanılan kripto paranın nasıl “kurtarılacağı ve yönetileceği” ve polisin kripto endüstrisinde hükümetin “şeffaflığı teşvik eden düzenlemelerini” destekleyeceği konusunda talimat verilecek.
____
Daha fazla bilgi edin:
– Başka Bir Rapor, Suç Davranışının ‘Genel Kripto Aktivitesinin Yüzdesi Olarak Düşmeye Devam Ettiğini’ Onaylıyor
– SIM Swapları, Güney Kore’de Kriptoyla İlgili Diğer Suçlar Artacak, SK Diyor

– Rusya’da Kriptoyla İlgili Ceza Davaları Yıldan Yıla %40 Artıyor
– Japon Adalet Bakanlığı, Kanun Uygulayıcılarının Kriptoyu Ele Geçirme Gücüne Sahip Olmasını İstiyor

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *