«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Japonya Başbakanının Kripto Vergi Reformu Fikrine Açık Olduğu Bildirildi

Japonya Başbakanının Kripto Vergi Reformu Fikrine Açık Olduğu Bildirildi

fk-1.jpg
Fumio Kişida. Kaynak: bir video ekran görüntüsü, Japonya Başbakanlık Ofisi / YouTube

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Web3 ile ilgili büyümeyi ateşlemek amacıyla ülkenin çok kötü niyetli kripto vergi yasalarında reform yapmaya açık olabileceğini belirtti.

Kishida geçen hafta parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada Web 3’ün ekonomik büyümeyi tetikleyebileceğini ve iş dünyası yanlısı yasal reformu ilerletmeye hazır olabileceğini öne sürdü. Bu ayın başlarında, İngiliz yatırımcılarla Web 3 hakkında konuştu ve metaverse, blok zinciri teknolojisi ve değiştirilemez tokenler (NFT’ler) hakkında yorumlarda bulundu.

Ancak eleştirmenler, Japon kripto ile ilgili iş ve yeteneğinin, önceki Başbakanlar ve hükümetleri tarafından getirilen aşırı katı kripto vergi politikaları tarafından denizaşırı ülkelere zorlandığını iddia etti. Kripto paranın çeşitli gelirler olarak sınıflandırılmasını (sermaye kazancı yasaları kapsamında kripto kârlarını vergilendirmek yerine) içeren mevcut kripto vergi politikasının en sesli muhaliflerinden biri, muhalefetteki Halk Lideri Demokrat Parti Yuichiro Tamaki oldu.

İkincisi, yakın zamanda Tokyo’ya mevcut sistemi kaldırması ve kripto varlıkları tutan veya ihraç eden yerli şirketler için daha fazla vergi tavizi vermesi çağrısında bulundu.

Tamaki, aynı gün meclis bütçe komitesinin toplantısında konuyla ilgili olarak Başbakan’a bir kez daha meydan okudu. Tamaki, hükümetin yalnızca şirketleri ve bireyleri “gerçek olduğunda vergilendirmesi gerektiğini” iddia etti. [fiat] karlar gerçekleşir”, yani madeni paralar fiat karşılığında alınıp satıldığında.

Bunun üzerine Başbakan basitçe “Bu teklifi dikkatle değerlendireceğiz” yanıtını verdi.

Fakat Twitter’danTamaki, toplantının bitiminden sonra Kishida ve Maliye Bakanı Shunichi Suzuki’nin kendisini karşılamaya geldiğini belirtti. Halk için Demokrat Parti başkanı vergi konusunu tekrar gündeme getirdiğinde, Başbakan bunu yapmanın “Japonya için fırsatlar” sağlayacağını kabul etti ve mevcut sistemi terk etme fikri konusunda “şaşırtıcı derecede olumlu” oldu.

Tamiki gelişmeyi “iyi haber” olarak nitelendirdi.

Başbakanın kendi partisi – iktidardaki Liberal Demokrat Parti – içindeki güçlerin vergi yasasını değiştirmeye istekli olduğuna inanılıyor. Bazı eleştirmenler, gelişmiş kripto vergi yasalarına sahip diğer ülkelerin çoğunun, sermaye kazançları vergi protokollerini kullanarak kripto kazançlarını vergilendirmeyi seçtiğine dikkat çekti.

Kishida daha önce Web3 sektörüne “yeni dijital hizmetleri dahil etmek” için “çevreyi iyileştirmek”ten bahsetmişti.

____

Daha fazla bilgi edin:
– Başbakan Web3’ün Japonların ‘Ekonomik Büyümesi’ İçin Bir Fırsat Olduğunu Söylüyor
– Japon Muhalefet Lideri, Ulusa Web3 Desteği Sağlamak İçin Kripto Vergi Reformunu Çağırdı

– Japon Başbakanı Yatırımcılar Zirvesinde Japonya’nın Web3, NFT Focus’u hakkında konuşuyor
– Japon Milletvekillerinden oluşan NFT Politika Yapıcı Grubu, Bir ‘Web3 Bakanı’ Atama Zamanının Geldiğini Söyledi

– Japon Şehri, Eğlence Endüstrisi Behemoth ile Metaverse Projesini Başlatacak
– Japon Otomobil Üreticileri Toyota ve Nissan Metaverse Planlarını Açıkladı

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *