«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Kanada Hükümeti, Vatandaşlarını Bitcoin Özelinde Kısıtlıyor mu?

Kanada Hükümeti, Vatandaşlarını Bitcoin Özelinde Kısıtlıyor mu?

i - 2022-03-26T175526.052

Kripto para yatırımcılarına gönderilen yeni bir bildiriye göre, Kanada’daki Coinbase kullanıcıları, artık büyük miktardaki işlemlerin ayrıntılarını belirtmek zorunda kalacak.

Bugün itibariyle paylaşılan duyuruda, “4 Nisan’dan itibaren Coinbase, Kanada yasalarının gerektirdiği bazı düzenlemeleri yürürlüğe koyacak” ifadeleri yer alıyor.

Yapılan bildiriye göre 1.000 Kanada doları üzerindeki işlemler için Coinbase’in, yatırımcıdan işlem hakkında detaylı bilgi isteyeceği vurgulanıyor. Bildirilmesi gereken ayrıntıların, yatırımcının adını ve adresini içereceği duyuruldu.

Coinbase borsasının yaptığı açıklamalara göre bu düzenlemeler kara para aklama gibi suçların önüne geçilmek için yapılıyor. Her ne kadar suçları önlemek için yapılacak olsa da, bu kararname Kanadalı vatandaşları mutsuz etmiş durumda.

Birçok Kanada vatandaşı hükümete isyan ederken, Bitcoin ve kripto paraların bir özgürlük simgesi olduğunu ve bu kararnamelerin halkın özgürlüğünü kısıtladığını söylüyor.

Terör finansman yasası doğrultusunda tasarlanmış olan bu kararname, vatandaşların Kanada hükümetini diktatör olmak ile suçlamasına sebep olmuş durumda.

Kanada’da kamyoncuların yaptığı protestolar sırasında toplanan Bitcoin‘lere de el koyan Kanada hükümeti, kripto paralara karşıt bir tutum sergilemeye devam ediyor.

Kanada vatandaşları, hükümeti baskıcı politikalar ile suçlarken düşüncelerini rahat bir şekilde dile getiremediklerini söylüyorlar.

2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksine göre 15. sırada bulunan Kanada, özgür basınıyla dünyada tanınan ülkelerden olması dikkat çekmekte.

Vikipedia’nın paylaştığı bilgilere göre, Türkiye ise bu listede Brunei ve Ruanda’nın arasında 154. sırada konumlanmakta. 2000 yılından önce Türkiye’nin 60 – 90 aralığında bulunması ise dikkat çekiyor.

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *