«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Kazak Cumhurbaşkanı, Hükümetin Kripto Endüstrisinin Gelişimi için ‘Olumlu’ Koşullar Oluşturması Gerektiğini Söyledi

Kazak Cumhurbaşkanı, Hükümetin Kripto Endüstrisinin Gelişimi için ‘Olumlu’ Koşullar Oluşturması Gerektiğini Söyledi

adobestock-258005927.jpg
Kaynak: Adobe/belyay

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, bakanlara “kripto para birimleri ve dijital varlıklardan” yararlanan yeni bir “dijital” ekosistem için “uygun koşullar” yaratmalarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı basın servisinden alıntı yapan Per Kaztag, Tokayev’de düzenlenen bir finans sektörü zirvesinde konuşuyordu. Astana Uluslararası Finans Merkezi dün.

Devlet tarafından işletilen merkez, madencilik sektöründe çalışan pek çok kişi de dahil olmak üzere bir dizi kripto ile ilgili firmaya ev sahipliği yapıyor. Endüstrilere nispeten düşük maliyetli elektrik erişimi sunan Kazakistan’ın kışları da soğuk geçiyor ve bu da onu birçok madenci için ideal bir yer haline getiriyor.

Bu, kripto madenciliği düzenlemesine nispeten iş yanlısı bir yaklaşımla birlikte, son yıllarda ülkedeki madencilikte bir büyümeye yol açtı – geçen yılki Pekin liderliğindeki kripto baskısını takiben birçok bitcoin (BTC) madencisi Çin’den Kazakistan’a taşındı.

Ancak görünen o ki Tokayev, madencilerin ülkede dükkân açmasına izin vermek ve gelirlerini vergilendirmekle yetinmiyor.

Başkan, ulusun kripto sektöründeki “potansiyelinden” en iyi şekilde yararlanması gerektiğini belirtti.

Belirtti:

“Ülkemiz dünyanın en büyük ikinci kripto para üreticisidir. Ancak, sadece odaklandığımız statükoya bağlı kalmamalıyız. [providing] çiğ [energy] malzemeler. Bu amaçla hükümet, finansal düzenleyiciler ve Astana Uluslararası Finans Merkezi ile birlikte kapsamlı bir dijital ekosistemin geliştirilmesi için uygun koşullar yaratmalıdır.”

Zirveye finans sektöründen çok sayıda üst düzey yerli ve yabancı yetkili katıldı. Hem özel hem de kamu sektöründen temsilciler hazır bulundu.

Tokayev’in yorumları, Başkan’ın kripto borsasının CEO’su ile görüşmesinden sadece bir ay sonra geldi. Binance Nur-Sultan’da Changpeng “CZ” Zhao.

Interfax’ın haberine göre ikili, “Kazakistan’da kripto endüstrisi için bölgesel bir merkez oluşturma olasılığı” hakkında konuştu.

Zhao ile bir mutabakat zaptı imzaladı. Dijital Kalkınma, Yenilikler ve Havacılık BakanlığıBinance ve bakanlık, Astana Uluslararası Finans Merkezi’nin büyümesini destekleme sözü verdi.

Taraflar ayrıca “dijital finans” sektöründe “uzun vadeli işbirliği olasılıklarını” tartıştı ve vatandaşlara blok zincir teknolojisi hakkında daha fazla şey öğretmek için “ortak eğitim programları” başlatma sözü verdi.

Orta Asya’nın başka bir yerinde Özbekistan, madencileri ülkede faaliyet göstermeye teşvik etmeye çalışabileceğini, ancak bunu yapmak için yeşil enerji kullanmaları gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev tarafından yetkilendirilen yakın tarihli bir hükümet kararnamesi, ulusun “dijital ekonomiyi ve kripto varlıkların dolaşım sektörünü geliştirmeye” hazır olduğunu belirtti.

Hükümet, madencilerin güneş enerjisini kullanmaya ve kendi enerji üreten donanımlarını kullanmaya zorlanmasını sağlayacak önlemleri açıkladı.

Hükümet, kripto madenciliğinin yalnızca “güneş fotovoltaik santrali tarafından sağlanan elektrik enerjisini” kullanan “tüzel kişiler” tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini yazdı.

“Yasal” bir madenci olarak kalifiye olmak için şirketler, onaylanmış kripto madenciliği firmalarının ulusal siciline üye olmak için başvuruda bulunmalıdır. Onay sertifikaları, ilk kayıttan bir yıl sonra geçerlidir ve daha sonra yenilenmeleri gerekir.

____

Daha fazla bilgi edin:
– Hareket Halindeki Madenciler: Çin’in Kripto Madenciliği Kayıpları Kazakistan’ın Kazancı Olabilir
– Kazakistan, Bankalarla Kripto Borsalarını Birleştirmek İçin Yeni Program Geliştiriyor

– Kazakistan Merkez Bankası ‘Kripto Fırsatları, DeFi ‘İnovasyonu’ Araştırıyor
– Kazakistan Bitcoin Madencileri İçin Daha Yüksek Vergi İstiyor

– Üç Ülkede Elektrik Kesintisi Yaşarken Orta Asya’daki Bitcoin Madencileri İçin Bir Başka Baş Ağrısı
– Özbekistan Kapılarını Vergisiz Kripto Para Ticaretine Açacak

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *