«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Kazakistan, 2023’ten itibaren Bitcoin Madencilik Vergi Oranlarını Artıracak

Kazakistan, 2023’ten itibaren Bitcoin Madencilik Vergi Oranlarını Artıracak

adobestock-cloudy-design-1.jpeg
Kaynak: AdobeStock / Bulutlu Tasarım

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, kripto madencileri için yeni vergi oranlarını onayladı ve vergi kurumlarına 1 Ocak 2023 itibariyle madencilerden kilovat saat (kWh) başına 0,052 ABD Doları’na kadar ücret almaları talimatı verildi.

Şu anda madenciler, tüketilen kWh başına 0,002 USD’nin biraz üzerinde sabit bir oran ödemek zorunda. Ancak, kripto madenciliği ile ilgili elektrik kesintileriyle dolup taşan bir kışın ardından hükümet, bitcoin (BTC) ve kripto madencilerini daha fazla ödemeye zorlamaya karar verdi.

Hükümet, madencilerin Şubat ayında kazançları üzerinden “önemsiz” vergiler ödemesinden yakınmaya başladı ve geçen ay vergi kanununda değişiklik yapmaya çalıştı.

Ülkenin maliye bakanlığı, cari mali yılın ilk çeyreğinde madencilerin 15 milyon ABD dolarından fazla vergi ödediğini savundu.

Tokayev tarafından Pazartesi günü yasalaştırılan yeni vergi önlemi, kayan bir ölçekte çalışacak. Bu nedenle, tüketilen enerji birimi başına sabit bir oran ödemek yerine, elektrik için daha yüksek fiyat ödeyen kullanıcılar kWH başına maksimum 0,052 ABD Doları, elektrik için daha az ödeyen tüketiciler ise kişi başına 0,002 ABD Doları kadar az vergi ödeyecektir. tüketilen kWh.

Enerji fiyatları yıl boyunca değişiklik gösterme eğiliminde olduğundan, bu, ülkede elektrik fiyatları arttıkça madencilerin vergi faturalarının da artacağı anlamına gelecektir.

Çoğu madenci, eskiden Astana olarak bilinen ülkenin başkenti Nur-Sultan’da faaliyet gösteriyor.

Ancak şebekeden ayrılan madenciler için iyi haberler var: Kendi güç kaynaklarını kullanan madenciler, kWh başına yaklaşık 0,02 ABD Doları oranında vergilendirilecek.

Bu arada, madencilik çalışmalarında yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanabilenler, kWh başına sadece 0,002 vergi oranı ödemek zorunda kalacaklar.

Hükümet, yasadışı ve kayıt dışı madencilere karşı sert önlemler almaya hazır olduğunu belirtti. Bu yılın başlarında, tüm madencileri merkezi bir kuruma kaydolmaya ve operasyonları hakkında ayrıntılı raporlar sunmaya zorlayan yasal bir gereklilik getirdi.

____

Daha fazla bilgi edin:
– Kazakistan’ın Kuşatılmış Bitcoin ve Kripto Madencilerini Yeni Vergiler Bekliyor
– Üç Ülkede Elektrik Kesintisi Yaşanırken Orta Asya’daki Bitcoin Madencileri İçin Bir Başka Baş Ağrısı

– Kazakistan, Bitcoin Madencilerine Kaos BTC Hash Oranını Etkiledikçe Bir Ders Veriyor
– Kazak Cumhurbaşkanı, Hükümetin Kripto Endüstrisinin Gelişimi için ‘Olumlu’ Koşullar Oluşturması Gerektiğini Söyledi

– Kazakistan, Bankalarla Kripto Borsalarını Birleştirmek İçin Yeni Program Geliştiriyor
– Kazakistan Merkez Bankası ‘Kripto Fırsatları, DeFi ‘İnovasyonu’ Araştırıyor

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *