«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. KRİPTO PARA (Bitcoin )

KRİPTO PARA (Bitcoin )

dd

Bitcoin’in ortaya çıkışı.

2008 yılında SatoshiNakamoto takma isimli kişi veya grup tarafından Bitcoin bir makale ile duyurulmuştur. Makale de Bitcoin için “Dijital imzalardan oluşan bir zincir” tanımlaması yapılmıştır.

Bitcoin; düzenleyici bir otoritesi olmayan, devet veya resmi kuruluşlarca desteklenmeyen ,Emtia bağlılığı olmadan dağıtık sanal bir paradır. Kriptografi bilimine dayalı blokzincir üzerinden çalışmaktadır. Bitcoin dünya genelinde kullanılabilen ve merkeziyetiz rezervasyona sahip ilk sistemdir .

Bitcoin üretimi.

Bitcoin işlemleri gönüllülerin bilgisayarları tarafından oluşturulan blok zincirlere işlenmektedir. Bitcoin’in evrensel işlem defteri olan dijital kayıt sisteminin adı blok zincirdir (Blockchain). Bu gönüllüler ise Bitcoin madenciliği yapan kişilerdir. Gönüllülere ait bilgisayarlar özel matematik işlemlerini çözerek yeni blok oluştururlar. Problemi çözen bilgisayar blok oluşturur ve zincire bir halka ekler. Eklenen halka karşılığı bilgisayarın sahibi olan madenciye ödül olarak bir miktar Bitcoin verilir. Çözülen problemin hızına bağlı olarak verilen Bitcoin miktarı değişmektedir. Bitcoin üreten bu madencilerin terimsel olarak isimleri ise “miner” olarak adlandırılmaktadır.

 Üretilecek maksimum Bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlandırılmıştır. Iktisadın en temel prensiplerinden biri olan kaynağın kıtlığı değeri artırmaktadır. Bu da Bitcoin’in daha değerli olmasını sağlamıştır. Bitcoin 8 basamağa kadar bölünebilmektedir. En küçük Bitcoin olan 0,00000001 kadarlık bir alışveriş yapılabilir. En küçük birim “Satoshi” olarak adlandırılır.1 Bitcoin 100 Milyon Satoshi yapar.

 İnsanların sahip oldukları bitcoinleri sakladığı ve üzerinde işlem yapılmasına olanak sağlayan programın adına ise Bitcoin Cüzdanı (BitcoinWallet) denir.

Bir Cevap Yaz

ilayda Çolak Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *