«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Merkez Bankacılarının Kriptoya Saldırısı ‘Eski Bir Vizyon’, DeFi’nin ‘Devrimci Faydalarını’ Tanıyamama – Analistler

Merkez Bankacılarının Kriptoya Saldırısı ‘Eski Bir Vizyon’, DeFi’nin ‘Devrimci Faydalarını’ Tanıyamama – Analistler

1656003728_webp-net-resizeimage1-min.jpg
Kaynak: Adobe/Piranhi

olarak Uluslararası Ödemeler Bankası“Merkez bankalarının merkez bankası” olarak da bilinen (BIS), bu haftaki yeni raporuyla paraya olan güveni tekelleştirmeye çalıştı, analistler bunun sadece bir dizi yeni risk getiren “eski bir vizyonu” temsil ettiğini vurguluyor ve BIS, henüz olgunlaşmamış kripto endüstrisinin “devrimci faydalarını” tanımıyor.

BIS raporunun gelecekteki para sistemi hakkındaki bölümü, bu hafta Salı günü resmi olarak açıklandı ve BIS Genel Müdürü Agustín Carstens’in kripto topluluğunun dikkatini çeken özel bir yorumuyla:

“Bugünkü ana mesajım basit: Paranın ruhu ne büyük bir teknolojiye ne de isimsiz bir deftere aittir. Paranın ruhu güvendir.”

‘Eski bir kurum’

Kripto borsasında Araştırma ve Strateji Başkanı Ben Caselin’e göre AAXBIS, raporu ve ilgili yorumuyla “dijital para için koruyucu ve eski bir vizyondan yana olan eski bir kurum” olduğunun altını çiziyor.

Caselin, “Paranın ruhu söz konusu olduğunda tarafsızlık olamaz ve BIS’in son raporu bunun altını çiziyor” dedi. Cryptonews.com.

Fiat sisteminin zaten “para biriminin değer kaybetmesinden ve keyfi politika değişikliklerinden” muzdarip olduğunu da sözlerine ekledi. Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler), “gizlilik, finansal özerklik ve nihayetinde katılım” etrafında ek riskler ile bunu daha uzun süre devam ettirme çabası olduğunu söyledi.

Ayrıca, AAX’in araştırma başkanı, CBDC’lere alternatif olarak Bitcoin’in (BTC) hem gelişmiş hem de gelişmekte olan pazarlarda benimsenmeye devam ettiğini belirtti. Caselin’e göre, BTC’yi benimseyenler de onu “baskı ve şiddete karşı bir korunma” olarak görüyorlar.

“Tek bir kuruluş tarafından kontrol edilmeyen ve tek bir ülke tarafından talep edilemeyen, egemen olmayan bir para birimini benimsemek, insanların vatandaşlığı yeniden tasavvur etmelerine ve yeniden tanımlamalarına ve önümüzdeki yeni dijital ekonomiye temel ancak temel değerleri ve hakları almalarına olanak tanıyor.” dedi Caselin.

Kripto hala ‘test aşamasında’

Kripto komisyoncusuna göre GlobalBlok Analist Marcus Sotiriou, BIS’ten gelen yeni raporda, küresel bir para sistemi için güvenlik ve istikrarın önemi gibi bazı noktalarda haklı.

Ancak raporun fark edemediği şey, kripto endüstrisinin sadece 13 yaşında olduğu ve “hala test aşamasından geçiyoruz” dedi Sotiriou. Cryptonews.com.

“UST stablecoin’de gördüğümüz gibi birçok proje başarısızlığı olacak, ancak bu doğal seçilim sürecinin bir parçası. Bunu, çoğu teknoloji şirketinin başarısız olduğu, ancak bazılarının bugün dünyanın en büyük ve en yenilikçi şirketleri haline geldiği dotcom balonuna benzetebiliriz” dedi.

Bu hafta da benzer bir açıklama yapıldı. İngiltere bankası Mevcut kazayı dotcom patlamasıyla da karşılaştıran Vali Yardımcısı Jon Cunliffe.

“Birçok şirket gitti ama teknoloji gitmedi. 10 yıl sonra geri geldi ve hayatta kalanlar — Amazonlar ve eBay’ler — baskın oyuncular olduğu ortaya çıktı,” dedi Bloomberg tarafından.

Bu arada Sotiriou, Bitcoin’in İnternet için küresel bir para rolü hedeflemesine rağmen, “çoğu kripto para biriminin amacı para olmayı amaçlamamaktadır” diye ekledi.

Bunun yerine, belirli bir blok zinciri ağını işletmek için kullanılan bir varlık olmayı hedefliyorlar ve bu da “benzersiz bir sorunu çözüyor” dedi. “Çoğu kripto varlığın değere sahip olmasının nedeni, parasal bir sistem için ne kadar uygun olduklarından ziyade, kullanıldıkları ağlardaki büyümeden kaynaklanmaktadır.”

Son olarak Sotiriou, bugün DeFi’nin “birçok dezavantajı” olmasına rağmen, raporun “devrimci faydalarını” tanımadığını kaydetti.

GlobalBlock analisti, “Dünyada banka hesabı olmayan 1 milyardan fazla insan var ve merkezi olmayan finans, birçoğu banka yerine kripto kullanmak için internete erişimi olan bu insanlar için bir çözüm olabilir” dedi.

_____
Daha fazla bilgi edin:
– CBDC’lerin Sizi Daha Az Anonim Yapması Muhtemelen
– Merkez Bankaları Gizlilikle İlgili CBDC Baş Ağrılarıyla Mücadele Ediyor

– Bitcoin, Merkez Bankası Tarafından Verilen Fiat Para Birimlerinden Daha “Kamusal” Paradır

– Fiat Para Birimi Neden Kriptodan Daha Kafa karıştırıcı?
– Kripto Düzenleyiciler, Politikacılar ve Medya Tarafından Nasıl ve Neden Haksız Davranılıyor?

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *