«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Merkez Bankası: Rusya Ekonomisinde Stabilcoinlere Yer Yok, Sadece Dijital Ruble Yapacak

Merkez Bankası: Rusya Ekonomisinde Stabilcoinlere Yer Yok, Sadece Dijital Ruble Yapacak

adobestock-223352173-media-library-original-1226-817-media-library-original-1226-817.jpg
Kaynak: Adobe/Yury ve Tanya

bu Merkez Bankası Saldırgan devlet Rusya’nın lideri, bu tür tokenlerin piyasaya sürülmesi çağrılarına rağmen, vatandaşların itibari para, petrol veya altına sabitlenmiş sabit paraları kullanması fikrine karşı olduğunu söylüyor. Maliye Bakanlığı.

Vedomosti gazetesi, bir Merkez Bankası sözcüsünün, “özel” stablecoin’lerin “artan risk seviyeleri” taşıdığı konusunda ısrar ettiğini, çünkü bunların altında yatan varlık havuzunun sahibine ait olmadığını aktardı.

Banka, Ivan Chebeskov’un yerli yaratıcı endüstri oyuncularının zirvesi olan Rus Yaratıcı Haftası’nda yaptığı son yorumlara yanıt veriyordu. Chebeskov, bakanlığın mali politika bölümünün başkanı ve etkinlikte yaptığı konuşmanın ardından bir katılımcının Rus stablecoinlerine duyulan ihtiyaç hakkında bir sorusunu yanıtladı.

Chebeskov, “genel olarak”, “bir işletme veya yatırımcının bu şekilde ödeme yapması veya yatırım yapması gerekiyorsa” bu tür belirteçlerin piyasaya sürülmesinden yana olduğunu belirtti.

Ekledi:

“Bunun gibi yeni araçlara ihtiyaçları olursa, bu tür girişimleri her zaman destekleyeceğiz. Gelişmek istiyorsak izlenecek doğru yol budur. [new] teknoloji.”

Ancak Merkez Bankası, stablecoin’ler söz konusu olduğunda, bu tür tokenlerin “teminat olarak kullanılan varlıkların nominal değerinden itfa edilmesinin garanti edilmediği” konusunda uyardı. Sözcü, “aslında stabilcoinlerin fiyatının çok istikrarlı olmadığını” ekledi.

Bu arada bakanlık, Rus sabit paralarının fiat ruble, altın, petrol veya tahıl gibi bir dizi “istikrarlı fiziksel varlığa” bağlanabileceğini iddia etti. Eleştirmenler, tüm bu varlıkların son aylarda küçük bir fiyat dalgalanmasından daha fazlasını yaşadığını ve bunlardan herhangi birini “istikrarlı” olarak adlandırmanın zor olabileceğini söyleyebilir.

Bakanlık, kripto konusunda birkaç yıldır bankayla anlaşmazlık yaşıyor. Bakanlık, kripto varlıkların yasallaştırılmasını destekliyor – çünkü bu, yerel işletmelerin büyümesine, özel sektörde teknolojik gelişmeyi teşvik etmesine ve vergi gelirlerini artırmasına yardımcı olacak. Madencilik, ticaret ve kripto borsalarını yasallaştırmak ve şirketleri ve bireyleri kazançları üzerinden vergi ödemeye zorlamak istiyor.

Bu arada banka, tüm bunlara karşı çıkıyor – kriptoya kapı açmanın nihayetinde rubleyi baltalayacağını ve bir “gölge” ekonomi yaratacağını iddia ediyor.

Bankanın sözcüsü, “Rusya’daki tek yasal ödeme şeklinin ruble olduğunu” ekledi ve dijital bir rubleyi “özel sabit paralara tercih edilen bir alternatif olarak” gördüğünü tekrarladı.

Sözcü, Merkez Bankası tarafından işletilen bir dijital itibari paranın “dijital bir ödeme şeklinin tüm avantajlarını tam teşekküllü bir para biriminin güvenilirliğiyle birleştireceğini” ekledi.

Ancak özel sektör temsilcileri, yerli stablecoinlerin eksikliğinden yakındı. Raporda, şu anda dolaşımda olan blok zinciri ile çalışan ruble sabitlenmiş stabilcoin bulunmadığı belirtildi.

Rusya Yaratıcı Haftası sırasında düzenlenen bir oturuma katılan bir katılımcının, ABD dolarına sabitlenmiş sabit paraların ABD’nin “dünya ekonomisindeki konumunu güçlendirmesine” izin verdiğini, “kripto para satın almak için” insanların genellikle “gerektiği” şeklinde alıntı yapıldı. dolar al.”

Katılımcı, ruble ile sabitlenmiş bir jetonun Rus fiatını aynı şekilde desteklemeye yardımcı olabileceğini belirtti.

Merkez Bankası son aylarda bakanlığa bazı küçük tavizler verdi, ancak çıkmazdan kurtulmak hâlâ zor olabilir.

Banka, madeni paraların alındıktan sonra fiat’a dönüştürülmesi ve böylece Rus ekonomisinden uzak tutulması koşuluyla, Rus firmalarının uluslararası yerleşimlerde kripto kullanma fikrine karşı olmadığını söyledi.

Ancak, küresel ticaret dünyasında kripto kullanma potansiyelinin “sınırlı” olduğu raporda, “özellikle yaptırımlarla”, tüccarların bu cephedeki seçeneklerini kısıtlıyor.

Merkez Bankası da kripto madenciliği konusundaki pozisyonunu yumuşattı. Sektörün yasallaşması için prensipte hazırlandığını söylüyor. Ancak yine burada bir püf noktası var: Banka, yalnızca madencilerin kazandıkları tüm jetonları denizaşırı platformlarda satmayı kabul etmesi durumunda önlemi imzalayacak – Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle yaptırımlar döneminde bir başka yüksek sipariş.
____
Daha fazla bilgi edin:
– Moskova Borsası Bir Kripto Ticaret Platformu Başlatmalı, En İyi Rus Politikacı Diyor
– Rusya’daki Kripto İşlemlerinizi Durdurun, Washington Japon Borsalarına ve Madencilere Söyledi

– Rusya Maliye Bakanlığı, Petrol Ticaretinde Kriptoya Yer olmadığını Söyledi
– Rusya Merkez Bankası Kripto Düzenleme İmtiyazları Yapmaya Hazır, İpuçları Vali

– İzleyin ve ‘Barışa Yatırım Yapın’: Ukrayna Başbakan Yardımcısı Raps, Daha Fazla Kripto Bağışını Teşvik Ediyor
– İsveç Merkez Bankacısı, CBDC’lerin Fiat Sistemini Korumak İçin ‘Bir Yatırım’ Olduğunu, Nakit Kaybolacağını Söyledi

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *