«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. MicroStrategy’nin Ardından, El Salvador’dan Bukele, Başka Bir Bitcoin Dip Satın Aldı, Skeptics Chime In

MicroStrategy’nin Ardından, El Salvador’dan Bukele, Başka Bir Bitcoin Dip Satın Aldı, Skeptics Chime In

nb-1-1-media-library-original-1200-769.jpg
Nayib Bukele. Kaynak: bir video ekran görüntüsü, RT en vivo / YouTube

Sonrasında MikroStratejiBu hafta El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele de Bitcoin (BTC) ile ilgili son zamanlardaki sessizliğini bozdu. Ülkenin en son “dip” i satın aldığını duyurdu – Bitcoin başına 19.000 USD fiyatla BTC 80 sanal paralarına sıçradı.

ElSalvador.com’un kamu fonları kullanılarak yapıldığına işaret ettiği satın alma, ülkeye 1,5 milyon ABD dolarına mal oldu.

Başkan, haberi vermek için kendisinin veya hükümetinin herhangi bir üyesinin BTC alımlarını duyurmak için kullandığı tek kanal olan Twitter’a gitti. Ayrıca BTC 19.000 USD’ye düştüğünde yapılan birden fazla işlemin ekran görüntülerini de yayınladı.

Kripto para, Cuma sabahının erken saatlerinde (UTC) kısa bir süre için yaklaşık 20.500 USD’ye ulaştıktan sonra şu anda 20.000 USD işaretinin altında işlem görüyor. 7:25 UTC’de, bir günde değişmeden ve 7 günde %8 düşüşle 19.471 USD’den el değiştiriyor.

Ekonomist ve kripto piyasaları analisti Alex Krüger ayrıca Twitter’da görüş Bukele’nin eylemlerinin “film malzemesi” olduğunu söyledi. Başkanın “ortalama düştüğünü” ve toplam alımlarında “şimdi %57 su altında” olduğunu gözlemledi.

Konuyla ilgili herhangi bir bilgi açıklanmamasına rağmen, Bukele’nin bugüne kadar yaklaşık 105 milyon ABD doları harcayarak 2.381 BTC alımına izin verdiği görülüyor.

Krüger’in gönderisine verilen yanıtlarda bir Twitter kullanıcısı, analistin iddia ettiği şeyin ancak söz konusu “film”in “bu hafta” vizyona girmesi durumunda geçerli olacağını yazdı.

Birçoğu, Krüger’in sözlerini tekrarladı, biri durumun “Salvadorlular için üzücü” olduğunu ve paralarının “çıkış likiditesi sağlamak” için kullanıldığını belirtti.

Bir diğeri, Bukele’nin alımlarının pazarın geri kalanı için “satış sinyalleri” olduğunu söyledi.

Bazıları ise Bukele’nin “yatırım yaptığını” ve “uzun vadede güleceğini” söyleyerek Krüger ile aynı fikirde değildi.

Bir bitcoiner yazdı:

“Neredeyse satın almaya başlayanlar [USD] 2014’te 1.000 ve daha sonra ortalama 200’e ulaşana kadar bir süre su altında kaldılar. Bugün sonucu görüyorlar [of] senin gibileri dinlememek.”

Bukele hükümetine genellikle düşman olan bahsi geçen ElSalvador.com yakındı: “Yılın ilk altı ayında, [bitcoin] Değerinin neredeyse %60’ını kaybetti, Başkan daha fazla jeton satın alma bahsine devam ediyor.”

Bukele’ye karşı çıkan diğer medya kuruluşları da benzer endişeleri dile getirdiler ve La Prensa Gráfica, “uzmanların” “yatırımcılar uluslararası bir ekonomik durgunluk olasılığı konusunda gergin olduklarını ve bitcoin gibi son derece spekülatif varlıklardan kurtulmak istediklerini” belirttiklerini belirtti.

Bu arada El Faro, Bukele’yi “kripto piyasası yanarken” “oynamakla” suçladı ve Başkan’ın son konuşmalarında BTC’ye çok az atıfta bulunduğuna dikkat çekti. .

Ayrıca, geçen yıl konuşan ekonomist Steve Hanke’den de alıntı yaptı:

“Zaten yozlaşmış bir ortama bitcoin’i sokmak için deli olmanız gerekir. [as El Salvador]”

Genellikle Twitter’da BTC ile ilgili her şeyi seslendiren, piyasaların Mayıs ayı başlarında çökmeye başlamasından bu yana Başkan’ın diğer bitcoin temalı tweet’i, geçen ay vatandaşlara ve yatırımcılara sakin kalmaları ve fonlarının “güvenli” olduğunu hatırlamaları için bir çağrıydı.

____

Daha fazla bilgi edin:
– El Salvador Maliye Bakanı, 40 Milyon ABD Doları Bitcoin ‘Zararı’ İddiasına ‘Gülüyor’
– El Salvador Hükümeti Yeni Token’ı Destekleyecek, Bukele Düşen Bitcoin Fiyatları Hakkında ‘Panik Yapmayın’ Diyor

– Ayı Piyasasına Rağmen Bir Salvadorlu, Bitcoin Madenciliği Yapmak İçin 200 Milyon Dolarlık Bir Elektrik Santrali İnşa Etmek İstiyor
– Bukele, Bitcoin Şehir Planlarını Sergiliyor ve Stark Uyarısının Ortasında ‘BTC Dip’ini Satın Aldı’

– Eleştirmenler, El Salvador’un Bitcoin Tahvilleri Çıkarmadan Önce Konvansiyonel Borçlarda Temerrüde Düşebileceğini Söyledi
– El Salvador’un ev sahipliği yaptığı ’44 uluslu Bitcoin Konferansı’ Pek Bir Şey Değil Burger

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *