«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. NFT’ler Metaverse’de Veri Sahipliğini Bu Şekilde Dönüştürecek

NFT’ler Metaverse’de Veri Sahipliğini Bu Şekilde Dönüştürecek

adobestock-468990724-min.jpg
Kaynak: Adobe/ArtemisDiana

Tom Graham, CEO ve Kurucu Ortağı metafizikgeliştiricisi her kimsea Web3 hiper gerçek bir metaverse oluşturmaya adanmış platform ve topluluk.
_______

Meta veri deposu gelişmeye devam ettikçe, bir sonraki adım bu sanal deneyimlerin hipergerçek hale gelmesidir. Sürükleyici içerik deneyimlerini milyarlarca kişiye ölçeklendirmek, yalnızca doğrudan kullanıcıların biyometrik yüz ve ses verilerine ve ilgilendikleri fiziksel ortamlara dayalı olarak kişiselleştirilmiş içerik oluşturan otomatik yapay zeka araçlarıyla mümkün olacaktır.

Bu, iş toplantılarından veli-öğretmen görüşmelerine kadar her şeyin tıpkı evlerimiz, okullarımız ve ofislerimiz gibi görünen foto-gerçekçi sanal dünyalarda gerçekleşeceğini vaat ediyor. Ve biz bireyler olarak foto-gerçekçi avatarlarımızı somutlaştırırken birbirimizle etkileşime gireceğiz. Buradaki fikir, metaverse’in hala oyun dünyaları ve stilize kurgusal avatarlarla dolu olacağı, ancak internette her gün yaptığımız şeylerin çoğunun metaverse’de hipergerçek sanal deneyimler olarak kopyalanmasının daha kolay olacağıdır.

Hipergerçek bir metaverse ortaya çıktıkça ve avatarlarımız gerçek hayatta kim olduğumuzun mükemmel kopyaları haline geldikçe, herkesin sanal dünyalarda nasıl ve nerede göründüğümüz üzerinde kontrolü ele alması önemlidir. Ayrıca, hiper gerçek kimliğimizi korumamız ve yaşam benzeri avatarlarımızı oluşturmak ve canlandırmak için AI modelleri tarafından kullanılan derin kişisel biyometrik verilere sahip olmamız gerekiyor.

Web1 ve Web2, okuma/yazma olan bir internet deneyimi sunar. Bugün, Web3’ün kullanıcı merkezli bir sahiplik katmanı eklemesinden bahsediyoruz – böylece internet okuma/yazma/sahip olma olur.

Meta veri deposu ne kadar gerçekçi olursa, insanların gerçek gibi görünen ve hissettiren bir internette kim “olduğumuzu” düşünmeleri de o kadar fazla olur.

İşgal ettiğimiz dijital dünyalar, tıpkı bir yerde kamerayla çekilmiş gibi görünüyorsa ve kendimizin ve sevdiklerimizin fotogerçekçi versiyonlarıyla doluysa, yine de internet mi? Yoksa bizi fiziksel dünyanın sınırlarının ötesinde kendimiz olmaya zorlayan kusursuz bir gerçeklik uzantısı mı yaratıyoruz? Hipergerçek meta veri deposu Web3.0’dan daha Web3.1 mi? “Okuma/yazma/sahip olma/olma” internetinin ortaya çıkmasına yol açabilir mi?

NFT yutturmaca döngüleri gelir ve gider, ancak NFT’lerin yeni içerik ve dijital ekonomilerde, özellikle Z Kuşağı için önemli olanlarda kritik bir rol oynayacağına şüphe yoktur. Rekor kıran satışlar ve taban fiyatlar bir yana, NFT’ler ve blok zincir teknolojileri, yeni içerik ve dijital ekonomilerde kritik bir rol oynayacaktır. Sıradan insanları metaverse’de kendi hiper gerçek sentetik avatarlarını yaratmaya ve sahip olmaya teşvik edecek teknoloji yığını. Gelecekte, herkesin cüzdanında, çevrimdışı olarak depolanan hassas biyometrik verilerine bağlanan bir NFT olacak.

Bu NFT’ler kalıcı sanal kimliklerimizin temelini oluşturacak ve tıpkı bugün “Google ile Oturum Aç” özelliğini kullandığımız gibi, cüzdanlarımızı kullanarak “3D Immersive Zoom” ve “Hyperreal Fifa 2025” gibi 3. taraf hizmetlerine ve deneyimlerine giriş yapacağız. Bu süreç, kullanıcıların gerçek dünyadaki kimliklerini doğrulamalarına, biyometrik verilerine erişimi kontrol etmelerine ve hiper gerçek içerikte nasıl oluşturulduklarına izin vermelerine olanak tanıyacak. Bu, Web2’nin veri sahipliği paradigmasından radikal bir ayrılmadır.

Hipergerçek kimliklerimiz üzerindeki bu kontrol biçimi, yeni bir sanal ekonomi dalgasına doğrudan katılmamıza da izin veriyor.

Örneğin, sanal etkinliklere katılımımızı takip edebileceğiz ve hem çevrimiçi oluşturduğumuz veriler için hem de bir metaverse deneyimine katılarak mümkün kıldığımız reklam gelirlerinin veya marka aktivasyonlarının bir kısmı için tazminat alabileceğiz. Daha temsili ve gerçeğe yakın sanal dünyalar oluşturmak için kişisel veri kümelerimize de katkıda bulunabileceğiz. Bir içerik deneyiminin parçası olduğumuzda, bunun finansal açıdan artısını paylaşmamız mantıklıdır. Bu Web3’ün gücüdür.

NFT’ler: Veri sahipliği için yeni bir model

İnternetin doğuşundan bu yana, verilerimizin kontrolünü iki şekilde kaybettik: önce yavaş yavaş, sonra aniden. Uzun bir süre boyunca, veri sahipliğiyle ilgili endişeleri dile getiren kişiler, şirketlerin bilgi otoyolunda gişeler inşa etmesini ve bireylerin kişisel verilerinden değer elde etmeye başlamasını dehşet içinde izleyen aktivistlerdi. Sosyal medyanın ve Web2’nin yükselişiyle birlikte, büyük teknolojinin, genellikle bizim bilgimiz veya gerçekten bilgilendirilmiş onayımız olmadan hayal edilemez kişisel bilgi hazinelerini nasıl biriktirdiğini görmezden gelmek imkansız hale geldi. Hüküm ve koşulları gerçekten kim okuyor?

Birçok insan için verilerinin kontrolünden vazgeçmek kolay bir seçimdir. Her gün kullandığımız internet hizmetleri ve ürünleri son derece kullanışlıdır ve kişisel verilerimiz giriş ücretidir.

Web3, kişisel verilerimizi merkezileştirilmiş üçüncü taraf platformlara bırakmak zorunda kalmadan hipergerçek sanal kimliklerimizi talep edebileceğimiz, oyunun kurallarını değiştiren bir fırsat penceresi sunuyor.

Veri güvenliği hakkında cevaplanması gereken birçok soru var, örneğin, anahtarlarımızı kaybedersek kimliklerimizi geri kazanma yeteneği, ancak bireysel egemenliğimizi şirketlere borçlu olmadan sanal alana genişletme kavramı güçlü bir fikir.

Meta veri deposu fiziksel gerçekliğin kusursuz bir uzantısı olacaksa, sanal benliklerimizin kalıcı, taşınabilir sürümlerini etkinleştirmemiz gerekecek. Gerçek dünyada mağazaya, ofise veya bir arkadaşın partisine gittiğimizde kimliklerimizi değiştirmek zorunda değiliz ve metaverse’de aynı olmalıdır.

Kendimizin daha genç versiyonlarını yaratmak veya kendimizi farklı bir cinsiyet olarak göstermek gibi kimliğimizle oynamamıza izin veren hipergerçek avatarımızın birden fazla versiyonuna sahip olsak da, bu hiperreal yaratıcı permütasyonların tümü nihayetinde gerçek dünya verilerimize ve kimliğimize dayanmaktadır. . Kişisel avatarların dayandığı yüksek çözünürlüklü biyometrik verilerin, meta veri tabanında sanal deneyimler oluşturan her şirketin veya geliştiricinin eline geçmemesi önemlidir.

Kişisel verilerimizi NFT’lerde güvenli bir şekilde sakladığımızda, bu bilgiyi meta veri tabanındaki sanal alanlar arasında taşıyabiliyoruz. Aynı zamanda, NFT’ler kullanıcıya bu kişisel bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından ne zaman ve nasıl kullanıldığı konusunda tam kontrol sağlar. Bu, ilk önce hassas kişisel bilgileri ifşa etmemize gerek kalmadan herhangi bir bağlamda olduğumuzu söylediğimiz kişi olduğumuzu kanıtlamamızı sağlar.

Biyometrik verilere bağlı Hyperreal NFT’ler, merkezi olmayan ve kullanıcı tarafından kontrol edilen bir kimlik doğrulama platformu haline gelebilir.

NFT destekli yeni bir veri sahipliği modeline geçiş, halihazırda devam etmektedir. Kişisel verileri NFT’lerle güvence altına almak için çalışanlar, sanal benliklerimizin etten kemikten kimliklerimizde değer verdiğimiz tüm özelliklere sahip olduğu bir meta evrene doğru rotayı çiziyorlar. Fiziksel benliklerimiz değiştirilemez ve ideal koşullarda bedenlerimizin ve eylemlerimizin kontrolü bizdedir. Artık normal insanların metaverse’de kim olduklarını ve ne yaptıklarını korumalarına ve kontrol etmelerine izin verecek teknolojiye nihayet sahibiz.
____
Daha fazla bilgi edin:
– 2022’de Metaverse Trendleri: NFT’lerle Daha Fazla Oyuna ve Yeni Sanal Deneyimlere Hazırlanın
– Metaverse Oyunları Nasıl Oynanır: Yeni Başlayanlar İçin Decentraland Rehberi

– Metaverse’de Gerçekten Herhangi Bir Şeye Sahip Olabilir misiniz? Blok Zincirleri ve NFT’ler Sanal Mülkiyeti Korumaz
– Metaverse Olması Gerektiği Kadar Yıkıcı Görünmüyor, Sıradan Görünüyor

– İşte JPMorgan’ın İşletmeler için ‘Metaverse Stratejisi’ Tavsiyesi
– Metaverse Potansiyel Dolu Bir Gelecek Sunuyor – Teröristler ve Aşırılıkçılar için de

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *