«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Orta Afrika Cumhuriyeti, Dünya Bankası’nın Endişelerine Rağmen Kripto Merkezi Girişimiyle İlerliyor

Orta Afrika Cumhuriyeti, Dünya Bankası’nın Endişelerine Rağmen Kripto Merkezi Girişimiyle İlerliyor

carp-1.jpg
Faustin-Archange Touadéra. Kaynak: bir video ekran görüntüsü, TV5MONDE Bilgisi / YouTube

Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR) Başkanı Faustin-Archange Touadéra, ülkenin gelişmekte olan bir Afrika kripto merkezi olarak imajını güçlendirmek için tasarlanmış ilk kripto girişimi olan Sango adlı yeni bir kripto projesi başlatmaya hazırlanıyor.

Başkan, “Bizim için kayıtlı ekonomi artık bir seçenek değil” dedi. ifade resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Ülkemizi dönüştürmek ve parlak bir geleceğe yeni bir yol açmak için tasarlanan Sango projesinin lansmanıyla yeni bir aşamaya gireceğiz” dedi.

Açıklamada Touadéra, bitcoin (BTC) ve blok zinciri teknolojisini övdü ve “finans dünyasını daha kesin, daha şeffaf, daha arz odaklı, daha merkezi olmayan ve daha güvenilir hale getirerek yeniden şekillendirme potansiyeline sahip olduklarını” söyledi.

Ayrıca, BTC’yi ülkesinin “resmi dijital para birimi” olarak tanıyan 22 Nisan 2022 tarihli 22.004 sayılı Kanun’a da atıfta bulundu.

En son gelişme, CAR’ın bitcoin’i yasal ihale olarak kabul ettiğini – dünyadaki (El Salvador’dan sonra) yalnızca ikinci ülke ve bunu yapan ilk Afrika ülkesi haline getirdiğini bildirdikten haftalar sonra geldi.

Politikacı, Sango’nun ayrıntılarını açıklamadı, ancak projenin “yeni bir ekonomik yönetişim modu ve alternatif stratejik dijital yatırımlar için bir vektör” sunarak “siyaset ve yönetimin ötesine geçeceğini” iddia etti.

Girişime yanıt olarak, Dünya Bankası Bloomberg’e göre, CAR’ın ekonomisine özgü şeffaflık eksikliğinin, bütçesinin %50’sinden fazlası için uluslararası bağışçılara dayanan bir ülkede finansal katılımı nasıl etkileyebileceği konusunda endişelerini dile getirdi.

Ülkenin siyasi ve ekonomik durumuna ilişkin analizinde Dünya Bankası, önemli doğal kaynaklarına rağmen ülkeyi “dünyanın en fakir ve en kırılgan ülkelerinden biri” olarak adlandırıyor.

Bankaya göre, “2015 barışçıl iktidar geçişiyle desteklenen yetkililer, makroekonomik istikrarın yeniden sağlanmasına yardımcı olan ve ekonomiyi 2015-2019 döneminde nispeten sürdürülebilir bir toparlanma yoluna yönlendiren çeşitli reform programları uyguladı” ve şunları ekledi:

Bununla birlikte, büyüme hızı, 2020’den bu yana iç savaşlar yaşayan ve üst üste binen krizlerle tehdit edilen bölgedeki diğer ülkelerin hızının altında kaldı.”

Bu ayın başlarında, Dünya Bankası ülkenin kamu sektöründe dijital yönetişim uygulamak için 35 milyon ABD doları değerinde bir projeyi onayladı.

____

Daha fazla bilgi edin:
– Ulus-Devletler Tarafından Bitcoin Kabulünün Oyun Teorisi
– Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i Yasal İhale Olarak Kabul Etti – Raporlar

– Dünya Bankası, El Salvador’a Yardım Etmeyi Reddettiği İçin Cehalet ve İkiyüzlülükle Suçlandı
– Afrika, El Salvador’un Tetiklediği Bitcoin Hype Wave’i Sürme Şansına Sahip Oldu

– Zimbabwe Göz Kriptosu
– Nijeryalı Senatörler Kripto Yasağı İçin Merkez Bankası’nı Patlattı

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *