«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Rezervlerin 2017 yılındaki seviyeye düşüşü BTC için yükseliş işareti mi ?

Rezervlerin 2017 yılındaki seviyeye düşüşü BTC için yükseliş işareti mi ?

btsc

Bitcoin rezervleri Ekim 2017 yılından bu yana en düşük seviyede düşüş eğilimini sürdürüyor. Rezerv miktarının 2017’den bu yana ilk defa bu kadar düşük seviyelerde olması ise dikkat çekti.

Rezervler, tüm borsalarda bulunan cüzdanlarda yer alan token miktarını gösteren Bitcoin göstergesine deniliyor. Metriğin değeri yükseldiğinde, artık satış ve altcoin alımı için BTC arzında bir artış olduğu anlamına geliyor. Böyle bir değişiklik Bitcoin’in fiyatını aşağı çekebilir.

Öte yandan, rezervin değeri düşüş gösterdiğinde BTC arzı spot borsalarda azalır. Bu davranış, uzun vadede madeni para için yükseliş olabilir.

Şimdi, göstergenin değerindeki son birkaç yıldaki eğilimi gösteren bir grafik:

Bitcoin arz şokuna karşı fiyat

Bitcoin Supply Shock vs Price
Bitcoin spot rezervleri düşmeye devam ediyor.

Yukarıdaki grafikte göstergenin eğilimiyle ilgili dikkat çeken eğilimler görülüyor. İlki 2017 boğa koşusu sırasında rezerv hızla yükseldi ve çok yüksek değerlere ulaştı. Daha sonra, bu yüksek değerler, metriğin 2020 yılı başında olduğu gibi önceki seviyelere geri dönmeden önce daha da yüksek değerler gördüğü 2019 civarındaki küçük bir düşüş harici yıllardır eğri yıllarca düz ilerledi. Ancak 2020 geldiğinde trend değişti ve BTC spot rezervleri düşüşe geçti. Bu, değerler 2021 yılında hızla düşüşü sürdürdü.

Şimdi gösterge Ekim 2017 ile aynı seviyelerde yer alıyor. Yani 2017 boğa koşusu öncesindeki değerler BTC fiyatını yükseltmişti bir işaret olabilir. Rezervlerde böyle bir düşüş, Bitcoin’de bir arz şokunun meydana geldiği anlamına gelebilir. Bu, kripto için yükseliş işareti olabilir.

Bitcoin Price Chart
Bitcoin fiyat grafiği

Yazım sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %15 artışla 54.300 dolar civarında işlem görüyor. BTC fiyatı geçen aya göre %18 oranında değer kazandı.Aşağıdaki grafik, son üç aydaki kripto paranın fiyatındaki eğilimi gösteriyor

Kripto paranın son keskin hareketi, bu yılın Mayıs ayından bu yana ilk kez 55.000 doları geçti. Bugün, kripto mevcut fiyat işaretine geri dönmeden önce 55.900 dolara kadar yükseldi. Arz şoku böyle devam ederse belki uzun vadede kriptonun değeri daha yukarı tırmanabilir.

Bir Cevap Yaz

ilayda Çolak Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *