«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Rusya, ‘Bazı Biçimlerde veya Diğerlerinde’ Ödemeler İçin Kriptoyu Yasallaştıracak – Bakan

Rusya, ‘Bazı Biçimlerde veya Diğerlerinde’ Ödemeler İçin Kriptoyu Yasallaştıracak – Bakan

snapshot-media-library-original-1920-1080-media-library-original-1920-1080.jpg
Moskova’daki bir banka şubesinde güya “Savaşa hayır” yazan yarı yırtık bir çıkartma. Kaynak: Bir video ekran görüntüsü, Youtube/Радио Свобода

Rusya’nın Ukrayna’yı vahşice işgali Rus ekonomisi üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Moskova, ülkenin Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov’un belirttiği gibi, er ya da geç bir ödeme aracı olarak kripto varlıkları yasallaştırmaya karar verecek.

Yetkili, hükümetin ABD ile bir anlaşmaya varma yolunda ilerlediğini belirtti. Rusya Federasyonu Merkez Bankası geçmişte kripto konusunda isteksiz bir duruş sergiledi.

Rusya’daki Yeni Ufuklar konferansında konuşurken Manturov’a kripto varlıkların ödemeler için yasal hale gelip gelmeyeceğini düşünüp düşünmediği soruldu.

Bakan, Reuters tarafından aktarıldığı üzere, “Soru, bu gerçekleştiğinde, merkez bankası ve hükümet bunun üzerinde aktif olarak çalıştığına göre, bunun nasıl düzenleneceğidir” dedi. “Ama herkes şunu anlama eğilimindedir… er ya da geç bu, şu ya da bu biçimde uygulanacaktır”.

Rusya merkez bankası başkanı ve Rus diktatör Vladimir Putin’in yakın yardımcısı Elvira Nabiullina, uzun süredir bankanın kripto varlıklara yapılan yatırımları hoş karşılayamadığını iddia etti ve Kremlin’in kripto ticareti ve madenciliğini yasaklamasını önerdi. Kripto paraya şüpheyle bakan vali, Rus finansal sistemi için bir tehdit olarak algıladığı şeyi engellemek amacıyla kripto yasağını savundu, ancak Putin’in kendisine ve hükümet yetkililerine bu konuda bir uzlaşma geliştirmelerini söylediği bildirildi.

Merkez bankasının konumu, Rusya’nın sunduğu duruşla taban tabana zıttır. Maliye Bakanlığı bu da kripto varlıkların yasaklanmak yerine hükümet tarafından düzenlenmesi ve vergilendirilmesi gerektiğini tespit ediyor. Devlet haber ajansı TASS’a göre, bakanlık bu yıl ilgili mevzuatı geliştirmeyi planlıyor.

Aynı zamanda, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin kriptoya karşı rezervini dile getirdi ve geçen Nisan ayında kripto para biriminin tanınmasına karşı olduğunu ve bunun politika oluşturma sürecini daha da karmaşık hale getirebileceğini söyledi.

____

Daha fazla bilgi edin:
– Putin Yeni Uluslararası Uzlaşma Platformu Oluşturma Teklifi, Döviz Kurallarında Reform
– Rusya Maliye Bakanlığının Kripto’nun ‘Yasal İhale’ Olmasını İstediği Raporlarında Gerçek Yok

– Rus Vergi Kurumu, Ticaret Anlaşmalarında Kripto Ödemesine İzin Verilmesini Önerdi, Dijital Ruble 2023’e Kadar Hazır Olabilir
– Hayır, Sberbank DeFi Borsasında ‘Kripto Para Birimi’ Satmıyor – İşte Gerçekte Olan Şeyler

– ‘Büyük Delikler’ Rusya Yaptırımlarını Zayıflatıyor – Ve Kripto Değil (Psst! Bu Geleneksel Politika ve Finans)
– Rus ve Çin Merkez Bankaları ‘SWIFT-Alternatif Birlikte Çalışabilirlik Üzerinde Birlikte Çalışıyor’

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *