«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Şimdi Enflasyon Hakkında Ne Kadar Az Anladığımızı Anlıyoruz – Fed’den Powell

Şimdi Enflasyon Hakkında Ne Kadar Az Anladığımızı Anlıyoruz – Fed’den Powell

52182259310-f143c3d664-k-min1.jpg
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve USD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell. Kaynak: ECB, Sergio Garcia | Senin resim.

Hem ABD hem de Avrupa’daki mevcut yüksek enflasyon seviyeleri, merkez bankacılarına “enflasyon hakkında ne kadar az şey anladığımızı daha iyi anlama” fırsatı verdi. ABD Federal Rezervi (Fed) başkanı Jerome Powell söyledi.

konuşma Avrupa Merkez BankasıPowell, Salı günü Portekiz’de düzenlenen Merkez Bankacılığı Forumu’nda, COVID-19 salgını sırasında ve öncesinde merkez bankalarının enflasyonu ve buna neyin sebep olduğunu tam olarak anlamadıklarını kabul etti.

Powell, mevcut yüksek enflasyon seviyelerinin ekonomistler tarafından tahmin edilmediğini ve kullandıkları modellerin büyük ölçüde Philips eğrisine dayandığını söylediğini söyledi.

Powell’a göre, neredeyse tüm tahminciler geçen yıl için %4’ün altında bir enflasyon seviyesi bekliyordu. Ancak hepsi aynı Philips eğri modelini kullanıyordu ve onun “yüksek enflasyon üretme kabiliyetine sahip olmadığını” söyledi.

Enflasyonun sorun olmadığı, ancak pandemiden sonra işlerin değiştiğini söyleyen Powell, nihayetinde “çok yüksek enflasyona” yol açan bir dizi “arz şoku” yaşadığımıza dikkat çekti. ”

Fed başkanı, işleri daha da kötüleştiren Ukrayna’daki savaşın gıda ve enerji emtialarındaki enflasyonist baskılara “büyük ölçüde katkıda bulunduğunu” da sözlerine ekledi.

Aynı görüş, şirketin Genel Müdürü Agustín Carstens tarafından da paylaşıldı. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), aynı tartışma sırasında merkez bankalarının enflasyonu hala tam olarak anlamadığını söyledi.

Carstens, “Enflasyonu şimdi biraz daha iyi anlıyoruz, ancak tam olarak değil” dedi.

Fed’in şimdi enflasyonu düşürmek için nasıl çalışacağına dair yorum yapan Powell, “talep tarafını etkileyebilsek de, arz tarafını gerçekten etkileyemiyoruz” dedi.

Powell ayrıca enflasyonun düşmesi için büyümenin “ılımlı” olması gerektiğini söyledi ve Fed’in faiz artırımlarıyla bunu başarmaya çalıştığını söyledi. Ek olarak Powell, Fed’in “büyümenin pozitif kalacağını umduğunu” söyledi, ancak olmama riskinin olduğunu kabul etti.

Fed’in faiz artırımları hakkında “Elbette çok ileri gitme riskimiz var” dedi ve “fiyat istikrarını sağlayamamanın” daha büyük bir hata olacağını eklemeden önce.

Yine de Powell, enflasyonu hızla aşağı çeken aynı güçlere dayanarak enflasyonu hızla düşürmenin mümkün olabileceği konusunda iyimser kaldı.

Araba gibi şeylere olan talebin pandemi sırasında kısmen insanların toplu taşıma araçlarını kullanmak istememesi ve araba şirketlerinin yeterince yeni araba üretmemesi nedeniyle “doğrudan arttığını” söyledi. Bunun büyük fiyat artışlarına yol açtığını söyleyen Powell, “prensipte en azından bu süreç tersine de çalışabilir” dedi.

Talep düştüğünde enflasyon daha hızlı düşebilir” dedi.
____
Daha fazla bilgi edin:
– ABD Hazine Bakanı: 2021’de ‘Enflasyon Hakkında Yanıldım’
– Fed’in Faiz Artışları için ‘Sınırlı Ateş Gücü’ Var, Mevcut Beklentiler Zaten Bitcoin İçin Fiyatlandırıldı – CoinShares

– İsveç Merkez Bankacısı, CBDC’lerin Fiat Sistemini Korumak İçin ‘Bir Yatırım’ Olduğunu, Nakit Kaybolacağını Söyledi
– Enflasyon Fiyaskosunun Ardından Merkez Bankaları Artık CBDC Push ve Crypto Bashing ile Paraya Güveni Tekelleştirmek İstiyor

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *