«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Vitalik Buterin’e Göre Ethereum Tamamen Farklı Bir Şey Olabilirdi

Vitalik Buterin’e Göre Ethereum Tamamen Farklı Bir Şey Olabilirdi

1_nL0Z0aT4Jfk76H13ziNloA

Piyasadaki en büyük ikinci kripto para biriminin yaratıcısı Vitalik Buterin, kısa süre önce Ether’in nasıl başka bir geliştirme vektörü seçebileceğini ve bugün bildiğimizden farklı bir şey haline gelebileceğini anlatan bir makale yayınladı.

Daha basit hisse kanıtı versiyonu

Ethereum ağı şu anda “modası geçmiş” çalışma kanıtı fikir birliğinden kurtulduktan sonra tamamen farklı bir proje haline gelmenin eşiğinde. Merge güncellemesinden sonra, ağ tamamen doğrulayıcılara güvenecek, ancak yeni bir fikir birliği algoritması elde etmek için geliştiriciler, hisse kanıtı vizyonları için yüksek standartlar sayesinde “yıllarca araştırma” harcadılar.

Alternatif olarak, geliştiriciler, 2013’ten beri var olan ve mevcut protokolün değiştirilmesi için gerçek bir aday olan Nakamoto PoW veya NXT hisse kanıtı gibi alternatif, kullanıma hazır çözümleri kullanabilirdi. Ancak geliştiriciler, NXT’nin yapabileceğinden daha fazlasını başarmayı amaçladıklarından, daha geniş bir hedefler dizisine odaklanmak zorunda kaldılar.

EVM’de daha az özellik

Makalenin önerdiği gibi, EVM’nin spesifikasyonu 2014’te bile piyasaya sürülmeye hazır ve uygulanabilir durumdaydı. Ancak Ethereum geliştiricileri, merkezi olmayan uygulama blok zinciri için önemli olduğunu düşündükleri yeni özellikleri keşfettiler.

Makalede Buterin, geliştiricilerin EVM’de kaçındığı özellikleri ve işlevleri anlattı. Örneğin, bir bloğu işleme süresini etkileyeceğinden POST işlem kodu, ALARM ve diğerlerini eklememeye karar verdiler.

Vakıf, LLVM, WASM ve diğerleri gibi mevcut sanal makineleri kopyalayan EVM için tamamen farklı bir yol seçebilirdi. İkinci yol, EVM’yi kendi yapıları ve özellikleri ile üst düzey bir dil yapmaktı.

İlk yol, geliştirme sürecini önemli ölçüde karmaşık hale getireceği için düşünülmedi, ancak Ethereum’un mevcut çözümlerin kullanılmasından herhangi bir fayda sağlamaya izin vermeyecek benzersiz kısıtlamaları nedeniyle ikinci yolu reddettiler.

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *