«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Wintermute’un ‘Amatör Hatası’ 20 Milyon İyimserlik Simgesinin Kaybına Neden Oluyor

Wintermute’un ‘Amatör Hatası’ 20 Milyon İyimserlik Simgesinin Kaybına Neden Oluyor

adobestock-wittaya-1-1.jpg
Kaynak: AdobeStock / WITTAYA

Kripto piyasa yapıcısından bir hata Kış Dilsiz şu anda 17 milyon ABD Doları değerindeki 20 milyon İyimserlik (OP) jetonunun kaybıyla sonuçlandı.

OP belirteci lansmanına hazırlanırken Wintermute, likidite sağlama hizmetleri için OP 20m’lik “geçici bir hibe” alacaktı. İki test işlemini başarıyla gönderdikten sonra, Optimism ekibi tüm token miktarını gönderdi.

Bununla birlikte, kripto piyasası yapıcısı yanlışlıkla henüz Optimism’de konuşlandırılmamış çok imzalı bir Ethereum (ETH) adresi sağlamıştı. Bu nedenle, Optimism ekibinden gelen olayların bir özetine göre jetonlara erişemedi.

Wintermute “bir kurtarma operasyonu başlattı” [layer 1] aynı adrese multisig sözleşmesi [layer 2],” ama kötü bir oyuncu fonların kontrolünü zaten ele geçirdiği için çok geçti.

Ekip, “Bir saldırgan, kurtarma işlemi tamamlanmadan ve 20 milyon OP jetonunun kontrolünü ele geçirmeden önce multisig’i farklı başlatma parametreleriyle L2’ye dağıtabildi” dedi.

Kurucu ortaklarından Dovey Wan İlkel Girişimlerblok zinciri ve kripto teknolojilerine yatırım yapan uluslararası bir girişim yatırım şirketi, gecikmeyi “amatör bir hata” olarak nitelendirdi.

“[W]şapka Wintermute amatör bir hata inanamıyorum 1. Çoklu imza sözleşmesini yanlış zincire yerleştirdiler 2. Aldıkları fonun gerçekten “onların fonu” olduğundan emin olmak için bir tx göndermeyi denemediler. söz konusu. “Büyük boy multisig alıcınızı bu şekilde idare edemezsiniz.”

Ayrıca Optimism’in olaydan sonra airdroplarını ertelemesi gerektiğini iddia etti.

İyimserlik topluluğuna Perşembe günü gönderdiği bir mesajda Wintermute, hatanın sorumluluğunu “%100” onların hatası olduğunu söyleyerek üstlendi. Firma ayrıca fiyat oynaklığının “etkilerini yumuşatmak için en iyi çabayı göstermenin” bir yolu olarak sömürücünün sattığı miktara eşit OP geri alımları gerçekleştirme sözü verdi.

Şirket ayrıca, istismarcıdan kalan 19 milyon tokeni bir hafta içinde iade ederek bir “beyaz şapkalı” olmayı düşünmesini istedi. Bunun nedeni, istismarcının Pazar günü zaten 1 milyon token satmış olmasıdır.

Wintermute’un teklifini takiben, istismarcı Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in Optimism’deki adresine 1 milyon token daha aktardı. Kalan OP 18m jetonları şimdilik bu adreste uykuda.

Optimism ekibi, bir ağ yükseltmesi ile satılmayan veya aktarılmayan OP tokenlerinin hareketini durdurabileceklerini belirtti. Oluşturacağı emsal nedeniyle şu anda bu adımı atmayacağız” dedi. katma.

Yanıt olarak, programın sunucusu Chris Blec Merkeziyetçiliğin Kanıtı podcast, bunun İyimserliğin “TEHLİKELİ OLARAK MERKEZİLEŞTİRİLMİŞ” olduğunu gösterdiğini savundu.

“Bir hırsızın cüzdanını multisig ile dondurabilirlerse, CÜZDANINIZI DA DONDURABİLİRLER” diye ekledi.

Bu arada, OP belirteci bugün sert bir darbe aldı. Saat 8:16 UTC’de kripto para, son 24 saatte %13.2 düşüşle 0.85 USD’den işlem görüyor. Ayrıca bir haftada %31,3 düştü.

____

Daha fazla bilgi edin:
– ‘Çalkantılı Fırlatma’ sonrasında Hız Treni Modunda İyimserliğin OP Simgesi
– İyimserlik, OP Token Lansmanı ile Merkezi Olmayan Yönetim Yapısına Doğru Hareket Ediyor

– İyimserlik Haberlerine Rağmen Ethereum ve Uniswap Tankı
– 2022’de Katman 2: Toplamalar, Köprüler, Yeni Uygulamalar, Ethereum 2.0 ile Yaşam ve Katman 3 için Hazırlanın

– Kriptoda Yerinden Yönetim İdeali Ölçmek Zordur
– Merkezileşme 2021’de Çoğu Merkezi Olmayan Finans Hacklerine Neden Oldu

Bir Cevap Yaz

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *